Ana Sayfa Spor Life 10’LARIN YOK OLUŞU

10’LARIN YOK OLUŞU

Pandeminin de etkisi oldu tabii ama pandemiden çok önce ‘‘10 numara’’ diye tabir edilen futbolcular spor dünyasından bir bir koptu. Yerlerine de yenileri yetişmedi. Maradona’nın da ölümü ile ‘‘10 numara’’ kavramı dünya futbol sahnesinden tamamen silinmiş oldu.

Önce 10 numara futbolcuyu bir anlatalım size. 10 sadece bir rakam değil. Altı dolu bir kavram. 10 numara dediğimiz futbolcu genelde tek forvetli sistemi uygulayan takımlarda forma giyer. Forvetin arkasında serbest oynayan, ceza sahası içi ve çevresine hakim, geriye gelip çok yardım etmeyen ancak top ceza sahası içine ve çevresine geldiğinde mutlaka skora etki edecek, spektaküler hareketlerle göze de hoş gelen futbol oynayan oyuncu olarak tarif edebiliriz.

Topu ayağına aldığında çevre kontrolü ve alan kontrolünü iyi yapan, top ayağına gelmeden önce yapacağı hareketi kafasında gerçekleştiren, boyu kısa olsa bile zamanlamalı yükselişleri ya da topun nereye düşeceğini önceden tahmin etmesi ile kafa toplarına da hakim, 7,32-2,44’lük kalenin her santimetresini ezbere bilen futbolcu başka bir tanım olarak kayıtlara geçmeli.

Son yılların en iyi takımlarına bakalım kupa canavarı Bayern Münih. Bir sezonda 6 kupa kazanan Alman temsilcisinde 10 numara tanımına uyan bir oyuncu forma giymiyor. Müller 9,5 yardımcı forvet oyuncusu. Lewandowski forvet zaten. Leroy Sane ise teknik bir kanat oyuncusu. Yani 10 numarasız 6 kupa.

Barcelona’da Messi var. Ama Katalanlar eskisi gibi başarılı değil. Diğer takımlara baktığımızda ne Real Madrid’in güncel kadrosunda ne Dortmund’un ne Milan’ın ne de Juventus’un kadrosunda 10 numara tabirine uyan oyuncu yok.

Real Madrid’de Benzema 10 numara değil. Juventus’ta belki biraz Dybala bu tanıma uyar. Milan’da Hakan Çalhanoğlu 10 numaralı formayı giyiyor ama tanıma uymuyor. Atalanta’da Papu Gomez 10 numara idi ancak o da ara transfer döneminde Sevilla’ya transfer oldu ve orada kanatta oynatılıyor. Yani uzun lafın kısası Rivaldo gibi Hagi gibi Alex gibi 10 numaralar hiçbir takımda yok ve yerine yenileri de yetişmiyor. Bu da futbolu eskisi kadar ilgi çekici bir spor olmaktan çıkarıyor. Belki de 10 numara tabirine uyan son oyunculardan birini Fenerbahçe aldı. Adı Mesut Özil. Ancak başarılı olması için orta sahada başka bir yapılanmaya ihtiyaç var.