Ana Sayfa Gazete Devir 20 ŞUBAT 2021 – GAZETE DEVİR BAŞYAZI

20 ŞUBAT 2021 – GAZETE DEVİR BAŞYAZI

Geçtiğimiz hafta Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde yürütülen operasyonda 3 yiğidimizi şehit vermiş, ülkece kahrolmuştuk. Operasyon bittiğinde acılarımıza acılar katan bizleri hüzün denizlerinde kahırlara boğan gerçekle yüzleştik. Hain ve eli kanlı terör örgütü PKK’nın değişik zamanlarda kaçırdığı ve beş yıldan fazladır elinde tuttuğu asker, polis ve sivillerden oluşan 13 vatandaşımızın operasyon sırasında şehit edildiği anlaşıldı. Zaten ekonomik koşullar nedeniyle gönlümüz buruk ve sıkıntılar içerisindeyken çocuklarımızın karanlık bir mağarada can vermeleri yüreğimizi dağladı. Politikacılar bu durumu şehitlik ile şehit olanın öte alemdeki makamının güzelliğiyle açıklayabilirler ancak analarımızın babalarımızın yüreğindeki acıyı anlamak ve dindirmek mecburiyetindeyiz. Bizler kah garba kah şarka sevk edilmek suretiyle bin yıldır savaştırıldık. Bu topraklar için canımızı seve seve verdik, veriyoruz, vereceğiz de. Bize ağır gelen başımızda basiretsiz devlet yöneticileri ve şehit edilen evlatlarımızın kanı üzerinden nutuk atan politikacılar olması. Kırk yıldır terör sorununu çözemeyen politik sistem hala umut dağıtmanın gayretinde. Zaten siyasetçilerin tek yapabildiği konuşmak, tartışmak naralar atmak ve işi sürüncemede bırakmak. Kırk yıldan ziyade insanlarımızın kaderi bin yıldır hep aynı bu topraklarda. Değişen nedir ki vatandaşın kaderinde?

Hafta boyunca siyasetin seviyesi yine yerlerdeydi. Vatandaşın hali zaten perişan, yaşıyor mu yaşamıyor mu belli değil. Yaşamın ne olduğunu, hayat denilen şeyin nasıl bir anlamı olduğunu bilemeden göçüp gidiyoruz dünyadan. Yaşam belki de hiç verilmedi elimize. Nefes alıp veren yığınlar haline getirildik. Hayallerimiz de olmasa yaşadığımıza bin şahit gerekir. Sorumlu kim? Atatürk’ün asil çocuklarını bu hale getiren kim? Hiç kimse sorumluluk almak istemiyor. Yahu Tanrı aşkına yurttaşlarımızı niçin fakirleştiriyor niçin mutsuz ediyorsunuz? Kim bilir belki de karnı doyan geçim sıkıntısı olmayan halkın sömürü düzenlerinizi yıkacağından korkuyorsunuz. Başardınız beyler halkımızı fakirleştirmeyi gerçekten başardınız. Aferin size.

İktidar ve yandaş medya toplumu germek, insanlarımızı kutuplaştırmak için bu hafta da birbiriyle yarıştılar adeta. Kutuplaşan toplum bireylerinin sağlıklı düşünemeyeceğini bilen güç sahipleri insanlarımızın arasına nifak sokmakta pek mahirler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek bünyesinde fakire fukaraya 1 liradan ekmek satıyor. AKP’li Sancaktepe Belediyesi Sarıgazi Meydanı’nda yıllardır hizmet veren İBB’ye ait bu ekmek satış büfesini kaldırdı. Olacak iş değil. Mutlaka çok önemli ve geçerli sebepleri vardır zaten. Bunca yıl sorun olmadı da şimdi mi sorun var? Yandaş medyanın 3 gazetesi haber ve ağız birliği yaparak ‘’13 şehidimiz varken Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri eğlence düzenledi’’ başlıklı yalan habere imza atarak Uludağ’da kutlama yapan başka bir grubun resmini Boğaziçili öğrencilermiş gibi algı yaparak şehitlerimiz üzerinden halkı kutuplaştırmaya devam ettiler. Havuz medyası bildiğiniz iğrençlikte. ‘’Kâbe resmini yere serdiler.’’ ithamıyla tutuklanan iki öğrencinin ailelerinin Ak Parti ve MHP’li olduğu, hatta birinin annesinin Ak Parti Sarıyer ilçe teşkilatında yönetici olduğu ortaya çıktı. Demek ki hükümet üyelerinin her olayda suçlu olarak CHP’yi görmelerinin gereği yok. Tutuklu öğrenciler ‘’Biz o resmi yerden kaldıran kişileriz, suçsuzuz.’’ diyorlar. Boğaziçi Üniversitesi protestoları devam ediyor, 250 ünlü isim bildiri yayınlayarak öğrencilere destek verdiler. Hükümetin pek umrunda değil, sanırım meralardan sonra Boğaziçi Üniversitesi arazisine göz koydular. Selçuk Özdağ’a saldıran 5 kişi serbest bırakıldı. Hırsızlık 7, cinayet 6 ve cinsel suç 10 kat arttı. Bazı marketler bebek mamalarının çalınmasına karşı mama kutularına alarm taktılar. Mutfakta yangın devam ediyor alevler evi sarmış durumda, yanıyoruz.

Geçen yıl tarım ithalatına 9,5 milyar dolar harcanırken çiftçimiz icra ve haciz bataklığında. Çiftçinin, üreticinin, ithalatçı yandaş iş adamlarına kurban edildiği ortada. Aşı bilmecesi devam ederken cafe, bar, restoran sahibi esnaf haykırıyor ‘’Koronavirüs Ak Parti kongrelerine uğramıyor mu? Salonlar hıncahınç doluyken biz niye kapalıyız?’’ Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da cevap veriyor, ‘’ Şükürler olsun ki lebaleb doluyuz.’’. İktidar ve aveneleri kanunları dinlemiyor takmıyorlar. FETÖ terör örgütüyle mücadele ettiğini her fırsatta dile getiren hükümetin FETÖ’cü general Serdar Atasoy’u terfi ettirmesi CHP’ li 20 milletvekilinin imzasıyla TBMM gündemine taşındı. Ekonomik olumsuzluklar karşısında eriyen Cumhur İttifak’ı FETÖ ile mücadelede acaba zaafa mı düşüyor?

Ve TÜİK. Bildiğiniz gibi TÜİK enflasyondan işsizliğe toplumu ilgilendiren birçok konuda rakamları eğip büken, hükümete can suyu olan bir kurum. Başkan Muhammed Cahid Şirin görevinden alındı ve yerine Ahmet Kürşat Dosdoğru vekâleten getirildi. 3 yılda 4 ve 19 yılda 7 başkan değişti TÜİK’te. Umarız ki yeni başkan soyadı gibi dosdoğru açıklar rakam ve analizleri.

TÜİK’ten anket sonucuyla bitirelim yazımızı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Yaşam Memnuniyeti Araştırması’na göre ülkede mutlu olduğunu beyan edenlerin oranı 2019’da % 52,4 iken, 2020’de % 48,2’ye geriledi. Mutsuz olduğunu söyleyenlerin oranı 2019’da % 13,1’den 2020 yılında % 14,52’ye yükseldi. TÜİK rakamları bu şekilde açıklıyorsa sorunun boyutunu birlikte düşünelim lütfen.

Ey hükümet yetkilileri mutsuzuz, yarınlardan umutsuzuz. Veresiye defteri kabardı, halkımız çürük pazarında kuyruklarda. Yurttaşlarımızın ekonomik çaresizliğine derman hanesine mutluluk getirmenizi bekliyoruz. Suudi Arabistan Kralı için ulusal yas ilan edenler size söylüyorum, 16 yiğidimiz için ulusal yas ilan etmediniz, ulusça acımızı yaşayamadık bari milletin derdine çare üretin artık. Lütfen beyler, yarınlara dair umudumuzu öldürmeyin. Lütfen.