Ana Sayfa Gazete Devir 30 OCAK 2021 – GAZETE DEVİR BAŞYAZI

30 OCAK 2021 – GAZETE DEVİR BAŞYAZI

Gün geçtikçe yaşamanın zorlaştığı canım ülkede gündemi yazmak da her geçen gün zorlaşıyor. Çiftçi, emekçi, köylü, ekonomik çaresizlikler altında adeta can çekişiyor. Çalışanlarımızın mahkum edildiği asgari ücrete dahi sahip olmak isteyen milyonlar var. Banka borcu nedeniyle kendini yakan çiftçiler, traktörünü icradan kaçıran köylüler, kapısına kilit vuran atölyeler, kepenk kapatan esnaf…

Akıp giden zamanın girdabında savrulup gidiyor, sürükleniyor boğuluyoruz adeta. Politikacılar gündemi değiştirmekte öyle mahirler ki vatandaş derdine bile yanamıyor. Bugünümüzü yarınımızı kaybediyoruz. Gelecek iç açıcı değil.

Bu şekilde olmamalı bir ışık, bir güneş doğmalı memleketin üzerine ama nasıl?

Sorunların çözümü; siyaseti bir sanat bilinciyle icra eden politikacılarla mümkün lakin onlar memleket meselesinden çok uzakta takıyye, menfaat temini ve adam kayırmacılık denizinde boğulmakla meşguller.

Ak Parti Hükümeti’nin “Komşularla Sıfır Sorun” doktrinini savunup bugün geldiğimiz noktada tek bir dost komşu ülke kalmaması ne anlama geliyorsa, “Mavi Vatan” doktrinini savunduğu halde ülkenin tüm limanlarını Katarlılar ve sair sermaye ağalarına peşkeş çekmesi de aynı anlama geliyor.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Hdp kapatılsın diye ortalığı velveleye vermesi ne kadar gerçekçi ise Cumhur ittifakının Hdp‘ nin kapatılmasına yönelik dava dilekçesi vermemesi de o denli tuhaf. Bir zamanlar Sayın Bahçeli’nin seçim meydanlarında terörist başı için urgan attığı dün gibi hafızalarımızda. Mhp yöneticileri siyasi takıyyenin zirvesine Hdp söylemleriyle ulaşıyorlar adeta.

Cumhuriyet Halk Partisi de çok farklı değil. Orada da işler yolunda gözükse de aslında bir kısım destekçisinin düşüncelerinde kızgınlık hali hakim. Dün Yılmaz Büyükerşen yerine Mısırlı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı’na aday yapan parti yönetimi, Abdullah Gül’ü de aday yapmanın yollarını aramıştır. Ekmeleddin İhsanoğlu ki babası İhsan Efendi “Atatürk’ün katli vaciptir.” fetvasını veren Mustafa Sabri’nin en yakın arkadaşıdır. Türkiye Cumhuriyeti kurulur kurulmaz ülkeyi terk edip Mısır’a yerleşen İhsan Efendi’nin oğlu laiklik karşıtı, İstiklal Marşı’na yabancı İngiliz Exeter Üniversitesi mezunu Ekmeleddin Bey’in peşine on milyondan fazla Chp seçmeni hangi amaçla yönlendirilmiştir? Teröre destek verenlerin elinin sıkıldığı, Atatürk’e dil uzatanların parti koridorlarında dolaştığı, tefecilerin, Dersim siyaseti güdenlerin çöreklendiği parti, Atatürk’ün ‘’Eserim.’’ dediği, şahsi mirasını bıraktığı Cumhuriyet Halk Partisi olmaktan çok uzaktır. Cumhuriyet Halk Partisi kurtuluşun ve kuruluşun adıdır. Partiyi pozisyon alması gerektiği merkezden daha sağa ve sola çekmek parti içindeki Atatürkçüleri rahatsız etmektedir. Siyasi partilerin seçmen nezdinde kafa karıştırıcı hamleleri Ak Parti iktidarının devamını sağlamakta bilinçsiz siyaset hükümetin işine gelmektedir.

Ak Parti’nin İslam’ın özünden, Anadolu Müslümanlığından uzak görüntüsü vermesi, Mhp’nin memleketin zenginlikleri yağmalanırken Danıştay’a koşarcasına dava açmayarak milliyetçilikten uzak görüntü vermesi Chp’nin Atatürk’e Mustafa Kemal diyerek belirgin bir ağız değişikliğine gitmesi partilerin göründüğü gibi olmadığı, acaba partiler arası oyun mu oynanmakta  şeklinde algı oluşturmaktadır.

Chp “ilkeler partisi” olmak durumundadır. Baykal, Erdoğan ve Yaşar Büyükanıt arasında gerçekleşen Dolmabahçe görüşmesinden beri Chp yönetimi, sermayenin vazifeli memuru görüntüsü vermektedir. Millete ait memleketin yer altı ve yer üstü zenginlikleri peşkeş çekilirken, sistem değişikliği yoluyla toplum tek adam rejimine evrilirken Chp yönetiminin sürece müdahil olacak tarzda etkin bir strateji ortaya koyamamış olması, ülkenin Chp nezaretinde yağmalanması sonucunu doğurmuştur.

Gazetemiz yayıma hazırlandığı saatlerde Chp’li üç milletvekili benzer şikayetlerle partiden istifa etmiş bulunmaktadır. Parti yönetimi konunun bu safhalara gelmesine müsaade etmeyebilir hatta Muharrem İnce’yi bile gerçek manada kazanma yoluna gidebilirdi. “Ekmek için Ekmeleddin’e oy” isteyenler Atatürk’ün asil çocuğu teğmen Mehmet Ali Çelebi’de ne gibi sakıncalar görmektedir? Bilinmeyen gizli kalması gereken başka konular mı vardır?

Saray rejimine karşı olanlar “İllaki Chp’ye oy vereceksiniz!” dayatması, partiyi gün geçtikçe eritecektir. İnsanların gönlünde partiye karşı kırgınlık-kızgınlık vardır. Chp yönetimi bir an evvel içindeki aykırılıklara ve aykırılara son vermelidir. İstifa eden milletvekillerinin istifalarını kötüye yormadan gerekeni tez elden yapmalıdır.

Az önce deprem vergisi olarak bilinen Özel İletişim Vergisi üçte bir oranında arttırıldı, yirmi yıldır bu amaçla toplanan paraların akıbeti belli olmadığı halde. Chp yönetimi memlekete ve asil yurttaşlarımıza hizmet hususunda harekete geçmek için ülkede daha ne olmasını beklemektedir?