Ana Sayfa Manşet NAPALM DEATH

NAPALM DEATH

Reklam

Bu yazımızda metal genre’ına büyük etkiler bırakmış bir dev olan Napalm Death grubundan bahsedeceğiz.Esas genre’ı “grindcore” olan Napalm Death, 2015 yılında enteresan bir olay ile gündemimize düştü. Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo’ya yapmış olduğu çağrıda Endonezya’da uygulanan idam cezasının artık bitmesi gerektiği yönündeki sözleri dünya basınında günlerce yazıldı. Belirtmek isterim ki Endonezya Cumhurbaşkanı iyi bir Napalm Death hayranı olmasıyla bilinir. Bu olay şarkılarında değinmiş oldukları sosyopolitik liriklerin yıllar geçse de anlam kaybetmediği anlamına gelebilir. Grubun özellikle altyapısında bulunan punk öğeleri siyasetten bu derece uzak kalamayacağı fikrini doğurmakla birlikte şarkılarında anti-kapitalizm temasını fazlasıyla kullanmaktadırlar.

Napalm Death, 1981’de Midlands, Meriden’de kurulan bir İngiliz grindcore grubudur. Günümüzde orijinal üyelerinin hiçbirini barındırmasa da 1986 yılı grup için önemli bir yıl konumundadır çünkü 1987 yılında gruba dahil olan Shane Embury (bas gitar) grubun bu günlere ulaşmasında büyük bir pay sahibi oldu. 80’li yılların sonunda Mitch Harris ve Mark “Barney” Greenway’in dahil olmasıyla grup büyük bir ivme kazanmış ve 1991 yılında davulcu Danny Herrera’nın katılmasıyla birlikte günümüzdeki yeni orijinal kadro haline bürünmüştür. Mike Greenway’e Barney denmesininin de enteresan bir sebebi bulunmaktadır. Mike Greenway dönemin efsane çizgi dizisi “Çakmaktaşlar”daki Barney karakterine olan benzerliğinden dolayı arkadaşları ona bu takma isimle seslenmektedir. 1989’dan 2004’e kadar Napalm Death, Jese Pintado (gitar) ve Mitch Harris (gitar) ile birlikte 5 kişilik bir ekip olan grup, Jese Pintado’nun 2004’te ayrılmasıyla birlite günümüzdeki haline büründü.

Grup, crust punk ve death metal unsurlarını bir araya getirerek grindcore türünün öncüleri konumunda bulunmaktadır. Anlaşılmaz hırıltılar, yüksek çığlıklar ve sosyopolitik sözler bulundurdukları son derece kısa şarkılar, grubu kısaca özetleyebilir. Grubun 1987 yılında piyasaya sürülen ilk albümü “Scum” metal topluluğu içinde büyük ses getirmiştir. Ek olarak “You Suffer” isimli şarkıları 1.316 saniye uzunluğuyla şimdiye kadar kaydedilen en kısa şarkı olma ünvanıyla Guiness Dünya Rekorları’na girmiştir. Napalm Death, on altı stüdyo albümü yayınladı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satılan yedinci death metal grubu olarak listelenmektedir.Grubun, İstanbul’da iki konseri gerçekleşti. 2009 yılında İstanbul Kemancı Bar’daki konserleri hala bir çok insan tarafından efsane olarak anılır.

Özetle Napalm Death’e baktığımız zaman grindcore ve death metal topluluğu içerisinde önemi yadsınamayacak derecede büyüktür. Grup yıllar içinde başarısını defalarca kanıtlamış ve günümüze gelmiştir.

GRUP ÜYELERİ

• Shane Embury – Bas Gitar ve Geri Vokal (1987 – Günümüz)
• Mark “Barney” Greenway – Vokal (1989 – 1996, 1997 – Günümüz)
• Danny Herrera – Davul (1991 – Günümüz)
• Mitch Harris – Gitar ve Geri Vokal (1990 – Günümüz)

DİSKOGRAFİ

Scum
(1987)

From Enslavement to Obliteration
(1988)

Harmony Corruption
(1990)

Utopia Banished
(1992)

Fear, Emptiness, Despair
(1994)

Diatribes
(1996)

Inside the Torn Apart
(1997)

Words from the Exit Wound
(1998)

Enemy of the Music Business
(2000)

Order of the Leech
(2002)

The Code Is Red…Long Live the Code (2005)

Smear Campaign
(2006)

Time Waits for No Slave
(2009)

Utilitarian
(2012)

Apex Predator – Easy Meat
(2015)

Throes of Joy in the Jaws of Defeatism
(2020)