Ana Sayfa Roll Music BARBAROS VE BURAK BİLGİLİ, NEMETH QUARTET İLE TEKFUR SARAYI MÜZESİ’NDE!

BARBAROS VE BURAK BİLGİLİ, NEMETH QUARTET İLE TEKFUR SARAYI MÜZESİ’NDE!

261
0

Kariyeri boyunca pop, caz ve klasik müziğe kadar farklı tür ve dillerdeki repertuvarıyla sunduğu sahne performansları yanında, çeşitli müzikallerde de başrol oynayan Barbaros ve İtalya’da La Scala operasında sahne alarak ülkemizi başarıyla temsil eden, New York Metropolitan Operası’ndaki performanslarıyla bu operada sahne alan ilk ve halen tek Türk opera sanatçısı olan Bas Bariton Burak Bilgili, Tekfur Sarayı Müzesi’nde Nemeth Quartet ile birlikte dinleyenlere çok keyifli bir gece yaşattılar. Andante dergisinin düzenlediği 2017 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında “Yılın Oda Müziği Topluluğu” olarak seçilen ve Türkiye’nin en aktif konser veren oda müziği gruplarından Nemeth Quartet Gülen Ege Serter (keman), Şeniz Aybulus (keman), Pınar Basalak (viyola) ve Mutlu Varlık Kocaili’den (çello) oluşuyor. Barbaros ve Burak Bilgili Nemeth Quartet ile birlikte Volare, Granada, Por Una Cabeza gibi klasikleşmiş eserler yanında, Türk Halk Müziği’nden bir türkü de seslendirdiler.
Barbaros, İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini tamamladıktan sonra Özel Saint Benoit Fransız Koleji’ni bitirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Şan Bölümü’nden mezun oldu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Gazeteciliği Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladıktan sonra Haldun Dormen’in “müzikal workshop”larına katıldı. Kariyerine Grup Rapsodi ile İstanbul’un seçkin mekânlarında sahne performansları ve televizyon programları ile başladı. Aynı zamanda Barış Manço, Leman Sam, Harun Kolçak, Nükhet Duru gibi isimlere albüm kayıtlarında ve konserlerinde geri vokal yaptı. Discovery Channel ve bazı reklam filmlerinin jingle seslendirmelerini yaptı. 2002- 2005 yılları arasında Ferhat Göçer’le aynı sahneyi paylaştı. Yine aynı yıllar arasında Rumeli Hisarı, Aya Irini, AKM ve Cemal Reşit Rey’de Galatasaray Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu “Dünya Müzikalleri” gösterilerinde solist olarak görev aldı. 2005 Temmuz ayında, İtalyan tenor Alessandro Safina ve Ferhat Göçer’le Açık Hava Tiyatrosu’nda konser verdi.

2006 Haziran ayında İtalyan tenor Alessandro Safina, İtalyan tenor Patrizio Buanne ve Ferhat Göçer’le Açık Hava Tiyatrosu’nda konser verdi. 2008 Ajda Pekkan yaz konserlerinde (İstanbul Arena, Bodrum Antik Tiyatro, Çeşme Açık Hava, Bursa Açık Hava) konuk sanatçı olarak yer aldı. Aynı yıl Leman Sam ile Lütfi Kırdar’da konser verdi. DJ Salih Saka’nın “Turkish Session” albümünde “Oci Ciorniye”, “Büyüleyen Gözlerinle” ve “Çal Kanunum” şarkılarını yorumladı. 2009 yılında Enis Fosforoğlu Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Seni Seviyorum, Mükemmelsin, Şimdi Değiş” adlı müzikalde başrol oynadı.
2010 yılının Ekim ayında Sony Music Türkiye’den kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkaran Barbaros, 2011 yılında TRT tarihinde ilk kez yapılan müzik ödüllerinde, “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı” seçildi. “Hayırdır” isimli ikinci albümünün ardından 2012 yılında “Borcun Var” isimli teklisini yayınladı. Orkestra şefi Orhan Şallıel’in Kültür Köprüleri projesinde konuk solist olarak yer aldı. Senfoni Orkestrası eşliğinde Özcan Deniz ile Caruso’yu seslendirdi. Sertab Erener’in Zorlu’da gerçekleşen konserinde “Phantom of the Opera” müzikalinden 3 eserde sanatçıyla düet yaptı. Yine Zorlu’da sahnelenen Tahir ile Zühre müzikalinde Ayça Varlıer’le beraber başrolü paylaştı ve Tahir’i oynadı. Barbaros, 2018’in başında sözleri Sıla’ya, müziği Kyriakos Papadopoulos’a, düzenlemesi İskender Paydaş’a ait olan “İki Elim Kanda Olsa” isimli teklisini, DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu.
2019 yılında ise söz ve müziği Tuğrul Cerrahoğlu’na, düzenlemesi Batu Çaldıran’a ait olan ve klibi Okan Bayülgen’in imzasını taşıyan “Kalbimin Ankarası” single’ını çıkardı. 90’ların Zeynep Talu imzalı sevilen şarkısı “Sevdik Sevdalandık” ı Talu ile birlikte seslendirdi. Kaan Gökman tarafından aranje edilen şarkının renkli klibini de Murad Küçük çekti. 2019’un yaz aylarında Akra Caz Festivali’nde sahne alan Barbaros, şef Oğuzhan Kavruk yönetimindeki Symphonic Project ile 20. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin açılış konserini gerçekleştirdi. Antalyalıların büyük ilgi gösterdiği konserde Barbaros, dünya müzikallerinden caz standartlarına, Napoliten’lerden Fransız chanson’larına ve klasikleşmiş Türkçe şarkılara uzanan geniş bir repertuvar seslendirdi. Güçlü sesi, geniş repertuvarı ve başarılı sahne performanslarıyla müzikseverlerin severek takip ettiği 90’ların unutulmaz şarkılarından sözleri Soner Arıca’ya, müziği Soner Arıca ve Sezgin Gezgin’e ait olan “Derbeder” Mayıs 2020’de dinleyicileri ile buluşturdu. Barbaros Instagram canlı yayınlarıyla da dünyaca ünlü isimlerle birlikte evlerimize konuk oldu. İlk yayınında İspanya ile bağlanıp La Casa De Papel’in jenerik şarkısı “My Life is Going On”a hayat veren Cecilia Krull ile, 2. yayınında Almanya’ya bağlanıp “It’ s Raining Men”, “Hit The Road Jack”, “I Am So Excited” gibi 80’li yılların unutulmaz disco hitlerine imza atan The Weather Girls’den Dynelle Rhodes ile, 3.yayınında Fransa’ya bağlanıp yumuşak sesi ve geceye yakışan şarkılarıyla 80’lerden beri Avrupa’nın en ünlü şarkıcılarından biri olmayı başaran, moda ikonu Viktor Lazlo ile, 4. yayınında Johannesburg, Güney Afrika’ya bağlanıp muhteşem ses, soprano Pumeza Matshikiza ile,

5. yayınında Belgrad’a bağlanıp Balkanların yükselen yıldızı Lena Kovacevic ile, 6. yayınında Londra’ya bağlanıp 30’lu ve 40’lı yılların armoni vokal popunu günümüz anlayışıyla yorumlayan The Puppini Sisters’dan Marcella Puppini ile, 7. yayınında Kanada’nın superstarı IMA ile 8. yayınında Hindistan’dan dünyaya açılan Bollywood şarkılarının sesi Arunaja, 9. yayınında Fado’nun divası Portekiz’den Dulce Pontes, 10. yayınında Yunanistan’ın yakışıklı prensi Stan Antipariotis ve son olarak Ortadoğu’nun Frank Sinatrası olarak anılan Omar Kamal ile bir araya geldi.
Barbaros, önümüzdeki günlerde sözü müziği Barış Manço’ya ait olan ‘Evelallah” ile bir yabancı şarkıyı da piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca konuşabilen Barbaros, bu dillere ek olarak Portekizce, İspanyolca, Rusça, Arapça ve Türkçe şarkıların yer aldığı geniş bir repertuvarı seslendirdiği sahne performanslarına devam ediyor.
Opera sanatçısı bas bariton Burak Bilgili, 2001 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı’ndan mezun olmuştur. 1998 yılında 1.Siemens Opera yarışmasında birincilik almıştır. Mezun olduğu Konservatuardan Hocası Prof. Güzin Gürel’in vermiş olduğu burs ile Amerika’da sadece opera üzerine eğitim veren Philadelphia Academy of Vocal Arts okulunda okumuştur. Philadelphia’da eğitimini sürdürürken 2002 yılında İtalya’da La Scala operasında sahne almıştır. Amerika New York’da Metropolitan Operası’nda 2005 ve 2008 yıllarında sahne almıştır. Bu operada sahne alan ilk ve halen tek Türk opera sanatçısıdır. Amerika’daki yerel yarışmalardaki 1.lik ödülleri haricinde; “12 uluslarası yarışmada 9 defa1.lik ve 3 defa 2. lik ödülü” almıştır. Burak Bilgili; Kanada, Yeni Zelanda, Çin Halk Cumhuriyeti, Norveç, Finlandiya, Brezilya, Portekiz, Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok şehrinde olmak üzere birçok ülkenin opera sahnesinde yer alan ilk Türk opera sanatçısı olmuştur.
2013 yılından beri aktif konser veren Nemeth Quartet, ismini Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kendilerini müziğe başlatan ve 1995 yılında gerçekleşen trafik kazasında hayatlarını kaybeden Macar sanatçılar Istvan Nemeth ve Katalin Nemeth’ten almaktadır. 2019 yılında şef Cemi’i Can Deliorman yönetiminde Bursa Bölge Senfoni Orkestrası eşliğinde Utar Artun’un Nemeth Quartet için bestelediği “Nemeth” “Kuartet ve Orkestra Konçertosu”nun dünya prömiyerini yapmışlardır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz