Ana Sayfa Gazete Devir BİLİNÇLİ PİLATES VE ALETLERİ

BİLİNÇLİ PİLATES VE ALETLERİ

101
0

Büyük bir spor salonunda,arkadaşımı bekliyorum. Onu beklerken fitness salonunda biraz dolaşmak istedim. Salonun ortasına camla kaplı kutu gibi bir oda yapmışlar. Görevliye sorduğumda içerisinin “Pilates Odası” olduğunu söylüyor. Gürültülü tempolu bir alanın ortasında pilates stüdyosunun olması bana egzersiz ortamına ve amacına uygun bir yer değilmiş gibi geldi. Odanın içinde tüm pilates aletlerinin mevcut olması burayı iyi bir stüdyo yapar mı sizce…
Pilates Methodu’nun aletleri demişken en çok kullanılanlarına kısaca bir göz atalım:
CHAİR: Pilates Methodu’nun kurucusu Joseph Pilates’in icatlarından biri olan bu alet, isminden de anlaşılacağı üzere sandalyeden yola çıkılarak keşfedilmiştir.
Bence bu alet icat edilirken tıpkı diğer egzersiz aletlerinde olduğu gibi, yatar pozisyonda hareket edemeyen ya da engeli olan hastalar için düşünülmüş. (Özellikle diz ve sırt bölgelerini koruyarak güçlendirmektedir.)

BARREL (Tümsek): Joseph Pilates vücudun denge noktasını omurga belirlediği için beden gövde kısmını güçlendiren çeşitli şekilleri olan bu aleti tasarlamıştır. Sağlıklı ve düzgün omurga yapısının yaşam koşulları yüzünden bozulduğunu düşünürsek omurgayı düzeltmek ve iç organların da rahat bir şekilde çalışmasını sağlamak gerekir. Sırtı ve omurganın esnekliğini arttırırken omurga etrafını saran kasları da güçlendirmektedir. Egzersiz tümsekleri de meyilli, basamaklı olarak yükseklikleri değişmektedir.

Yazının devamını okumak için dergimizi satın alabilir veya dergimize abone olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz