Ana Sayfa Devir BÜLENT ŞAKRAK “YOL”A ÇIKTI…

BÜLENT ŞAKRAK “YOL”A ÇIKTI…

2018 yılında eşi Ceyda Düvenci birlikte ‘’O Ses Türkiye Yılbaşı Özel Programı’’nda gösterdiği performans ile dikkatleri üzerine çeken Bülent Şakrak şimdilerde farklı bir projeyle karşımızda…
“Aykut Gürel Presents” projelerinin beşincisi “Yol”adı verilen çalışmada Bülent Şakrak 11 türküyü kendine özgü ses rengi ile yorumladı.

Albümün ilk klibini “Haydar Haydar” türküsüne çeken Bülent Şakrak’a, Ceyda Düvenci de albümde yer alan iki parça da eşlik etti. İmera Fera ve Göçmen Kızı türkülerini eşi ile birlikte seslendirdi.

‘’Türkülerle arası olmayanlara bile türkü dinletmeyi hedefliyoruz.’’ sloganıyla oluşturulan projede yapımcı ve müzik direktörü olarak Aykut Gürel’in imzası var.

İki usta ismin yollarının “türkü” için kesiştiği yapımda, Türk Halk müziğinin unutulmaz ezgileri, Aykut Gürel’in süzgecinden geçerek Bülent Şakrak yorumuyla müzik yolcuğuna ulaşıyor.

Yaydığı hüzün duygusu, yalınlığı, hissettirdiği yakınlık ve sıcaklık açısından önemli birçok eserin yer aldığı “YOL” albümünde, hiçbir türküyü bir diğerine tercih edemiyorsunuz.Usta ozanlar, Neşet Ertaş, Aşık Mahzuni Şerif, Davut Sulari, Turan Şahin, Lütfü Gültekin’in ve dillere pelesenk anonim eserlerin yer aldığı albüm, geçmişten geleceğe ışık tutan bir rehber niteliğinde… Ülkemizin her bölgesini kucaklayan türküler demetinde Bülent Şakrak abartıya kaçmadan türkülere hakkını vermiş.

“Yol” adı verilen yeni çalışması ve müzikal serüveni üzerine Bülent Şakrak ile konuştuk.

Öncelikle Roll Music okurlarına kendinizi anlatır mısınız?
Naçizane oyunculuk yapma gayretinde olan biriyim. İki çocukluyum. Hayvanlarım kedilerim köpeklerim var. Sıradan bir hayat sürmeye çalışan bir faniyim diyelim.
Böyle bir projeye başlama düşüncesi nasıl oluştu?
Başlama düşüncemiz şöyle oluştu. Eşim ve menajerim Handan Taşkın ‘ın beni yüreklendirmesi sonucu Aykut Gürel ile tanıştık. Bir akşam yemeğinde hep birlikte karar verdik. Aykut abinin destekleri tabii yadsınamaz, o da elimden tuttu ve proje aslında böyle hayata geçti.

Türküleri yorumlamanızın özel bir anlamı var m? Neden Türk Sanat Müziği değil de türkü?
Türkülerle büyüdüm. Çok türkü dinledim. Babam rahmetli çok çok türkü dinlerdi. Bizim evde ben de sıklıkla türkü dinlerim. Yolda, işte çalışırken, gezerken dolaşırken spor yaparken bile türkü dinlerim. Dolayısıyla türkülerin başlı başına hayatımda çok özel bir anlamı var. Hayatın hemen her yerinde türküler var.

Sizin gibi birçok dizi oyuncusu, tiyatrocu da müziğe yöneldi. Bu projenizin arkası gelecek mi?
Bütün sanat dallarının doğduğu yer müziktir aslında… Dolayısıyla sanatın herhangi bir alanı ile ilgilenen birinin müzikle ilgilenmesinde sakınca yok. Ama biz tabii ki ustaların hakkını vererek, haddini aşmadan bunu yapmaya çalışıyoruz Bunun devamı gelir mi bilmiyorum? Bu olur mu onu da bilmiyordum ki… Haddimi aşmadan naçizane bir şey yaptım. Yapmaya devam eder miyim bilemem. Örneğin Aykut abi. Bu işlere bütün ömrünü, vermiş insanlara bağlı. Büyükler ne derse bizde o olur.

Aykut Gürel ile çalışmak nasıl bir duygu?
Aykut abi bir efsane. Ben de 44 yaşındayım. Aykut Gürel hayatımın her döneminde duyduğum, bildiğim, tanıdığım çok önemli bir isim… Türk müziğinde çok önemli yer etmiş. Herkesin hafızasına kazınmış. Çok önemli bir usta Aykut abi. Benim onunla ilgili bir cümle kurmam çok haddim değil. Onu galiba biraz da müzisyenlere sormak lazım. Sonuçta; Aykut abi benim için çok önemli biri ve çok sevdiğim abim oldu. Her şeyin dışında iyi dost çok kıyak bir abi ve çok önemli müzisyen diyebilirim.

“Aykut Gürel Presents” içerisinde projelerine göz attğınız da kendinizi nasıl değerlendirirsiniz?
Kendimi değerlendirmem diye bir durum söz konusu olamaz. Onu Aykut abi değerlendirsin. Bence ona sorun. Benim bu konuda yorum yapmam doğru olmaz. Ben de naçizane bir şey yapmaya çalıştım Aykut abi zaten bununla ilgili yol vermeseydi bu projeye kalkışmazdım. O yüzden değerlendirmeyi ve benim nasıl bir yerde, nasıl göründüğümü Aykut abi cevaplamalı…

Bu projede yer alan 11 türkünden hangisini kendinize yakın buluyorsunuz?
11 türkünün hepsini de kendime yakın buluyorum. Çünkü eksik olmasınlar Aykut abi ve repertuar danışmanız olan Hasan Saltık abim bu konuda beni serbest bıraktılar. Albümdeki 10 türküyü ben seçtim. Zaten dolayısıyla her biri benim için birbirinden önemli türküler bütün hayatımdalar. Örneğin “Haydar Haydar”ı babam çok sever ve her yerde söylerdi. Ama diğer türküleri da severdi. “Hû Dost” isimli eseri hayatımda daha önce hiç duymamıştım. Onu da Hasan Saltık abi bize armağan etti de söylememize izin verdi. Onun dışındaki 10 türküyü zaten ben seçtim.

Projenin adı ‘’YOL’’ bundan sonraki yolculuğunda neler olacak?
Evet, projenin adı YOL çünkü uzun bir yol. Hayat yolu gibi bir şey benim hayatımın içinde bu da oldu. Belgesel yapıyorum, tiyatro yapmaya devam ediyorum. Pandemiye kadar tiyatro yapmaya hiç ara vermemiştim… Televizyonda, sinemada oyunculuk yapmaya devam ediyorum. Devam edeceğim de… Bu albümle birlikte yeni bir yolculuğa çıktım. Türkülerle… Bundan sonra başka bir şey yapar mıyız bilmiyorum ama ”Yol” devam edecek kendi kendine. Zaten başlı başına bir yolculukta değil miyiz hepimiz…

Dizi oyunculuğu, tiyatro ve reklam filmleri derken Türk Halk Müziği’ne yöneldiniz. Bunca işin üstesinden kalkma başarınızın sırrı nedir?
Bunca işin üstünden gelme gücü ya da işte öyle bir beceri diye bir şey yok. Ben çalışmayı çok seviyorum. Çalışıp, gelişip, değişmeyi çok seviyorum. Denemeyi çok seviyorum ve etrafımda da bütün bunları da yapmama olanak veren dostlarım, eşim arkadaşlarım abilerim ablalarım kardeşlerim var. Dolasıyla böyle bir fırsat sunmuşken Allah bana böyle bir fırsat sunmuşken elimden geldiğince yapabileceğin her şeyi denemeye çalışıyorumv.

Bütün bunların dışında bize söylemek istedikleriniz nelerdir?
Bütün bunların dışında söylemek istediğim şey herkes birbirini sevsin. Şahane bir hayatın içinde doğduk. Herkesin bir hakkı var bu hakkı da iyi değerlendirmek lazım herkes birini çok sevsin. Ben herkesi çok seviyorum.