Ana Sayfa Devir ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİ

ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİ

600
0

Yaşlıca bir kadıncağıza, bir aydır Üniversite Hastanesi’nde yatmasına rağmen, bırakın tedaviyi bir türlü teşhis bile konulamıyormuş. Sonunda Başhekim gelmiş yanına, peşinde de doçentinden öğrencisine tam kadro bir ekip. Başhekim konuşmaya başlamış :
-”Radyolojik tetkikler?”
Hemen filmler ışıklı panoya yerleştirilmiş.
Sert ve kararlı bir ses:
“EKG?” demiş.
Derhal başhekimin önüne serilmiş
-”Eforlusu?” demiş.
O da hemen açılmış önüne.
-”Laboratuvar tetkikleri?”. Her şey önceden hazırlanmış.
– Elektroansefalografi?
– Buyrun hocam.
– Emar?
Emar da konulmuş büyük patronun önüne.
– Sintigrafi?
– Anjiyo?…
derken Büyük Başhekim son soruyu sormuş:
– Peki, Sken oldu mu?
O ana kadar ağzını hiç açmayan yaşlı kadın cılız bir sesle zar zor konuşmuş;
– Bir tek onu yapmadılar doktor bey evladım!
Sakın aklınıza milletimize ne yapmak istediğini açıkça söyleyen meşhur müteahhidimiz gelmesin. Sken, (scan) “tarama” anlamında kullanılan tıbbi bir deyimdir.
Tedavinin başarılı olması için teşhisin doğru olması şart. Türkiye’mizin durumu da ne yazık ki hiç iç açıcı değil. Soruna teşhis koymak için bu kadar tahlile de hiç gerek yok.
Sorun belli; ” ÇOY “
Yani Çoklu Organ Yetmezliği.
Yasama, yürütme ve yargı başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin organlarının hiç biri çalışmıyor. Eğitimin hali içler acısı, ekonomide alarm sinyalleri çalıyor. Adalet batmış durumda, özgürlükler hak getire…

Ünlü hukukçu Rudolf Von Jhering; “Şekil keyfiliğin can düşmanı ve hürriyetin ikiz kardeşidir.” demiş. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin bu kadar keyfi yönetildiği başka bir dönem hatırlamıyorum. Kanunla düzenlenmiş Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını, Barolarımızın seçimlerini genelgeyle yasakladılar. Camiler açık, AKP Genel Başkanı’nın miting gibi toplantıları serbest; Cumhuriyet Bayramı’mızı kutlamak yasak. Baroların seçimli genel kurullarını yapmak yasak!

Çoklu organ yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılan Temel’i muayene eden Anabilim Dalı Başkanı yanındaki asistanlara” Dikkat edin!” demiş
“ Birazdan bu hastanın sağ tarafına felç inecek!” Bunu duyan Temel, insan üstü bir çabayla uzanıp, üreme organını sağdan sola almış.

Biz Türkiye’de ÇOY problemi var ve demokrasimiz felç olmak üzere dedikçe , iktidara yakın oldukları için palyatif hasta bölümünde olanlar hala Temel gibi bir yerlerinin keyfinde görülüyor. Onlara şunu söyleyeyim; iktidara yakın olmak size palyatif hasta bölümündeki konforu verse de şu anda sizin de tedaviniz yok.

Temel yüzme havuzuna işediği için antrenörü yüzme takımından kovmuş. Temel hemen itiraz etmiş” Penu kovamazsın hocam. Sanki havuza işeyen ilk yüzücü pen miyum?”
“Değilsin tabii” demiş hocası. “Değilsin ama tramplene çıkıp da oradan göstere göstere havuzun içine ilk yapan sensin.”
Ekonomiye damattan bakan, Hukuk Fakültesi’ne veterinerden dekan.

Kimdir acep böyle göstere göstere Devletin ve Demokrasinin içine…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz