Bu hafta Wesida Medya ekibi olarak Türk Mutfağı’nın geleneksel lezzeti olan genellikle Bursa ve Ankara’da meşhur olan döner için ezber bozacak derecede lezzetli olan İzmir’in 1 numaralı marka dönercisi ‘Vedat Usta’dayız. Dönerci Vedat Usta, Altındağ’da küçük bir dükkânda başlayan serüven yeni yerinde de aynı hızla devam ediyor.

Dönerci Vedat Usta, aslen Mardin’li . Dönerin lezzetini herkesin aklına yazdırmış olan bir aile işletmesi. 1996 yılında Kemeraltı kestane pazarında çırak olarak çocukluktan başlamışlar bu işe, Vedat ve Mahmut Akçakale kardeşler.7-8 yıl Kemeraltı’nda çalıştıktan sonra Marmaris’te 14 yıl döner işi yapmışlar. Sonra yuvaları İzmir’e dönmeye karar vermişler. 12-13 masalık salaş bir dükkânda büfe tarzı bir mekanda işe başlamışlar. Orada döner konusunda markalaşmışlar.

Dönerci Vedat tam bir aile işletmesi.  İşin başında bütün süreçlerinde etin alımından işlenmesine pişirilip kesimine kadar aile fertleri bulunmaktadır. Döneri sadece biftek ve kuzu etinden yapılmaktadır. Kıyma kesinlikle kullanılmıyor. %100 dana biftekten ve %100 kuzu kaburgadan yapılıyor.

Dönerin yanında verilen lavaşları bile özel katkısız geleneksel tandır lavaşı. İlk başlarda lavaşı tandırda anneleri yapıyorlarmış. Dönerci Vedat’ta ikramlar bile çok özel. İçerisinde 13 çeşit yeşilliğin olduğu üzerine mevsiminde nar ile servis edilen salataları harika. Sumaklı soğanları ve közlenmiş kırmızı acı biberi ve közlenmiş arpacık soğanı süper. Ayran, küçük bakır kaplarda servis ediliyor ve küçük bir kepçe ile içiyorsunuz. Münver tatlısı mekana özel spesiyal bir tatlı. Ablaları Münevver hanımın yaptığı bir tatlı olduğu için bu ismi vermişler. Üstü kaymaklı muhallebi altında galeta unundan yapılmış kek ve üzerine bol Erzincan cevizi ile süslenerek servis ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz