Ana Sayfa Devir DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE TURİZM TABLOSU

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE TURİZM TABLOSU

İnsanlar dünyada ve Türkiye’de yatıyor kalkıyor ve tek bir soru işaretinin karşısında adeta titriyor. Evet, Covid-19 denen bu illet salgın daha ne kadar sürecek?

Ülkeler ve ülkemiz her gün yeni tedbirler peşinde.

Ancak bir yandan da ümitler “aşıya” bağlı gibi. Neyse ki Çin, Almanya, İngiltere ve Rusya gibi birkaç ülke aşı geliştirebildi. Fakat bu arada aşı müşterilerinin sıra kavgası başladı. Zira üç beş günde dünyadaki insan sayısını karşılayabilecek çapta üretim yapmak mümkün değil. İş kapanın elinde kalıyor gibi bir durum var. Siyasi güç ve para gücü kimde ise öncelik onda oluyor.

Yani anlayacağınız, küresel turizm de bu süreçten en çok etkilenen bir ekonomik olay.

Bu iş bir ölüm kalım olayı oldu. Ancak insanlar mecburen evlerine kapandılar. Seyahatler kısıtlandı. Bırakın ülkeler arası gidiş gelişleri, devletler neredeyse şehirler arasında dahi seyahat etmeyi sınırlandırdılar.

Geçmiş yazılarımda 2020 yılının ilk üç ayında bu işin fecaatini tahmin etmiştim. Zira geçmişte yaşanan salgınları araştırdım. Ne yazık ki bu kadar tehlikelisinin benzerlerini dünya daha önce de yaşamış. Tabii bedel de ödemiş. Milyonlarca insanın hayatıyla…

Gelelim günümüzün tablosuna.

2020’nin yaz başlangıcından itibaren Türkiye turizmde iç ve dış operasyonlar sayesinde küçük bir pay ve gelir elde edebildi. Tabii turist sayısı ve gelirlerde yüzde 60’ı aşan bir genel zararla.

Şu anda 2021’in Şubat ayındayız. Gelecek için çok da parlak bir ümit ışığı görünmüyor. Umarım uygulanmaya devam edilen aşılar ile durum biraz daha iyi olabilir. Ama hiçbir şekilde 2019’da söz konusu olan tabloya ulaşmak mümkün görünmüyor.

Turizm bir yana, dünya ekonomisinin genel görünümü de hiç parlak değil. Bizde de epey bir daralma söz konusu.

Peki ne olabilir?

Umarım aşı üretim ve tedarikinin artmasının yanında “yerli aşı” çalışmaları da başarılı sonuçlar verir ve öncelikle ülke rahatlar. Dünya pazarlarına vereceğimiz “güven” de bu şekilde artacaktır.

Şu anda dünya turizmindeki zararın yaklaşık olarak 1,3 trilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 2020 yılı ayrıca 1 milyar turist kaybı ile kapatıldı.

Bu 1 milyar turistin 500 milyonu AB pazarında yaşandı. Bize AB bölgesinden gelen turistler de yüzde 80 oranında azaldı.

2021 ise ümitli başladı. Ancak manzara gittikçe olumsuza dönmektedir.

Sonuç; şu an beklemedeyiz. Sezonun akıbeti bu yılın Haziran ayında aşağı yukarı netlik kazanacaktır. Umarım iyi olur.

Ancak bizim ve dünyanın gelecek tablosu 2020 yılına benzer veya biraz daha iyi olabilecektir. Tabii bu kadarını dahi şimdiden söylemek, iyimserlik olur.

Turizm, insanların dünyaya bağlılığı ile, morali ile, yaşam sevinci ile ilgilidir. Seyahat etmek, yeni bir dünyayı keşfetmektir. Bütün insanlar olarak umarım mevcut belirsiz tabloyu aydınlatacak gelişmelere şahit oluruz.

Şu an bütün dünya “endişe” içinde; ama ümidimizi yitirmeyelim.

Tabii ki tedbirleri aksatmadan.