Ana Sayfa Spor Life FIFA Ve UEFA’da Gururumuz Deybet Gök

FIFA Ve UEFA’da Gururumuz Deybet Gök

Reklam

Beste Çengel, Spor Life Dergisi’ne yazdı…

Milyonları birbirine bağlayan, kitleleri tek yumruk haline getiren futbol, tüm dünyada geniş kitlelere sahip bir spor dalı olma özelliğini elinde bulunduruyor. Futbol geçmişte erkeklerle sınırlı, günümüzde kadınları da içine alan, yaş ve toplumsal katman farkı olmaksızın geniş kitlelerin ilgisini çeken, hem ekonominin, hem psikolojinin , hem de birçokları için hayatın merkezinde olan bir konudur.
Tüm nefeslerin tutulduğu yeşil sahalarda yönetimi, tecrübesi ve yeteneği ile dikkatleri üzerine çeken başarılı bir kadın hakem Deybet Gök doğuştan sporcu aileye sahip. Hakemlik mesleğini bir gelenek olarak sürdüren, futbol ve hakemlik üzerine nice başarılar elde etmiş FIFA yardımcı Hakemi Deybet Gök ile Spor Life okuyucularına özel keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
Merhabalar, 42 yaşındayım, Antalya’da doğdum. Akdeniz Üniversitesi BESYO Öğretmenlik Bölümü’nden mezun oldum. Spor eğitmenliği yapıyorum. 9 yaşında atletizme başladım. 11 yıl profesyonel koştum. Atletizm gibi birçok dalda derecelerim var. Eski Milli Atletim. Şu an hakemliğin yanında; profesyonel yoga, plates, zumba, step, fitness antrenörlüğü yapıyorum.
Hakemliğe başlama hikâyeniz nasıl oldu?
Küçük yaştan itibaren atletizm ile uğraşıyordum. Bunda sporcu bir ailenin içerisinde doğmanın da etkisi büyük tabii ki. Üniversite yıllarında, atletizmi bırakıp futbol oynamaya başladım. 1996 yılında Antalya’nın ilk kadın futbol takımını kurduk. Ve iki sene takımda oynadım. Futbol oynamak çok keyifli ve zevkliydi. Aynı şekilde atletizm yöneticimiz, futbol hakemlik kursu açtı ve “Hakem olmak ister misin Deybet?” diye sordu bana. Ben de hiç düşünmeden “Evet!” diye cevap verdim tabii. Ardından hakemlik kursuna başvuru yaptım. Bir haftalık eğitimden sonra teorik ve atletik testten başarı ile geçtim. Artık aday hakemdim. Amatör maçlarda görev almaya başladım. İlerleyen zamanlarda futbol ve hakemlik arasında bir tercih yapmam gerekti, hakemlik sevgisi çok ağır bastı…
Kaç yıldır bu mesleği yapıyorsunuz ve totalde kaç maç yönettiniz?
19 yaşında hakemliğe başladım. Tam tamına 24 yıldır yapıyorum. Sayısız maçlar yönettim. Saymakla bitmez.
1996’da aday hakem,1997’de il hakemliği, 2006’da B klasman hakemi, 2013’te FIFA Yardımcı Hakemi olarak devam ediyorum. T.F.F, UEFA, FIFA’nın görevlendirdiği tüm maçlarda görev alıyorum.
Bu güne kadar elde ettiğiniz başarılardan, aldığınız ödüllerden ve katıldığınız etkinliklerden bahseder misiniz?
400 metrede Türkiye 2. gençlerde, 100 metrede Engelli Türkiye Birinciliği yıldızlarda, 400 metrede kros koşusu Türkiye takım birinciliği, 4000 metrede Dünya üçüncülüğü takım şampiyonluğum var. Şu an hakemliğin yanında profesyonel yoga, plates, zumba, step, fitness antrenörlüğü yapıyorum.
“Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek, büyük gurur vericiydi.”
FİFA hakemi olmanızın dışında UEFA’da da grup maçını yönetmiştiniz? Kısaca bundan da bahseder misiniz?
2013’te FİFA listesinde adımı duyduğumda sevinçten çığlık attım. Kalbim duracak gibi oldu. Öyle büyük bir coşku ki yerimde duramadım. Bu duyguyu kelimelerle anlatamam. Şimdi FIFA’nın ve UEFA’nın maçlarını yönetiyoruz. Son olarak 31 Ekim 2018’de Danimarka’da UEFA Kadınlar Ligi Şampiyonası son 16. turun 2. maçında Brody ile Norveç LSK Kvinner maçını yönettik. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek, büyük gurur vericiydi.
FİFA hakemi olma hayaliniz ne zaman başladı peki?
Bir gün FİFA Hakemi olacağımı hep hayal ediyordum. Acaba bir gün o listede benim de adım olabilir mi diye. Bunun için çok çalışıp çok emek verdim. Hala aynı şekilde çok çalışıyorum.
Futbol hakemliği genelde erkeklerin rağbet gösterdiği bir meslek olduğu için bir kadın olarak yaşadığınız zorluklar oldu mu?
Aslında pek bir zorlukla karşılaşmadım. Kurallar belli, aldığımız eğitim ve seminerler aynı. Geriye tek bir şey kalıyor, maç yönetmek.
İnsanlara hakemim deyince ya da insanlar sizi sahada görünce ne gibi tepkiler veriyor?
İnsanlara hakemim deyince çok hoşlanıyorlar. Sempati duyuyorlar. Bir anda ilgi odağı oluyorsun. Konu hem hakemlik hem futbol olunca ortaya çok çok güzel diyaloglar çıkıyor. Ve insanlar size gerçekten çok büyük saygı gösteriyor. Sahada görünce merak ediyorlar nasıl maç yöneteceğimi. Endişeli bakıyorlar, acaba yönetebilir mi diye. Maçta verdiğiniz doğru kararlarla bu endişeler ortadan kalkıyor. Artık size güveniyorlar. Saha içinde nasıl erkek hakemlere itiraz oluyorsa bizim de verdiğimiz kararlara itiraz oluyor. Sonra erkek veya kadın gözüyle bakmıyorlar. Hakem gözü ile bakıyorlar.
Kadınların yönettiği maçla, erkeklerin yönettiği maç arasında bir fark mı (küfür, şiddet gibi)?
Sahada maç içinde hakemin cinsiyeti yoktur. Sahada hakem vardır. Bizler yönetici kimliğimiz ile maç yönetiriz. Daha önce de dediğim gibi oyunun kuralları belli, alınan eğitim ve seminerler aynı, antrenman programları aynı, yani bir fark yok .
Erkek maçlarını yönetmek mi, kadın maçlarını yönetmek mi daha zor?
Erkek maçları kadın maçlarından daha kolay yönetiliyor. Nedeni ise erkek maçları daha sistemli, oyuncuyu okumak daha kolay. Davranışları ve hareketleri ile hemen oyunu çözüp yönetme stratejisi geliştiriyorsunuz. Böylece bir sonraki pozisyon için çok çabuk hazır hale geliyorsunuz. Kadın futbolunda oyun sistemi tam oturmadı. Oturmadığı için de maç içerisinde oyuncunun davranışları, hareketleri, oyun akışı, ne tarafa yönelecek zor kestiriliyor. Kadın futbolu bizim ülkede yeni yeni gelişiyor. Yeterince destek aldığında eminim ki, erkek futbolunu aratmaz.
“Bundan sonraki hedefim, Avrupa final maçlarını yönetmek.”
Hala ilk günkü heyecanla mı sahalardasınız yoksa sürekli yüksek kondisyondan biraz daha tükenmiş şekilde mi hissediyorsunuz?
İlk yönettiğim maçla son yönettiğim maçta duygum, hep aynıydı ne eksik ne fazla aynı heyecanla maça çıkıyorum. 24 yıldır aynı heyecan, aynı tutku.
Maç öncesi motivasyonu nasıl sağlıyorsunuz? Antrenmanlarınız nasıl oluyor, destekçiniz var mı bu konuda?
Bir işi yapıyorsanız profesyonel olmak zorundasınız. Beslenme şekliniz tamamen sporcu beslenmesi oluyor. Maç öncesi yemek yerken en az maç saatinden 3 saat önce yemeğe dikkat ediyorum. Bizde aynı futbolcular gibi haftanın 5 günü antrenman yapıyoruz. Antrenörüm eşliğinde antrenman yapıyorum ben de. Her iki ayda bir fiziksel atletik testle performansımız ölçülüyor. Bu testlerden başarılı olmak zorundasın, futbolun yüksek ve hızlı temposuna ayak uydurabilmek için fiziksel kondisyonunun en üst düzeyde olması gerekir. Daha fazla özveri gerektiriyor yani.
Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Bundan sonraki hedefim, Avrupa final maçlarını yönetmek.
“Kadının olduğu her yer güzelleşir.”
Maçlarda kadın hakemlerin çoğalmasını diler miydiniz? Eğer öyle olursa değişecek şeyler sizce nelerdir?
Kadın hakemlerimizin çoğalmasını çok istiyorum. Kadının olduğu her yer güzelleşir, şiddet ve küfür azalır.
Sizin gibi başarılı kadın hakem olmak isteyen kadın arkadaşlarımıza neler söylemek istersiniz?
Başarılı olmak istiyorsanız, çok çalışmanız gerekir. Çok zaman ayırmak gerekir. Çok emek, çok sabır. Kendilerini her yönden geliştirsinler. Futbolun yüksek ve hızlı temposuna ayak uydurmak için fiziksel kondisyonlarınızı en üst seviyeye getirin. Ve ne olursa olsun, asla vazgeçmeyin!