Ana Sayfa Spor Life Futbolun Efendisi: Taner Lafçı

Futbolun Efendisi: Taner Lafçı

22
0

Pandemi hayatımızın tamamını değiştirdi. Artık spor, futbol geri planda kaldı. Covid – 19 ve ekonomi öne geçti.
Futbolumuzda öyle sporcular var ki efendilikleri ile sahada 90 dakika mücadele ederek ter dökerler. Çünkü akıllarında sadece futbol oynamak vardır.
İşte buna örnek bir futbolcu Taner Lafçı. 1948 Samsun doğumlu olup babasının subay olması nedeni ile 1960 yılında İzmir’in, İzmirsporluların semti olan Altıntaş’a gelirler. Dört erkek kardeş olan Lafçılar futbolla talebe çayırında tanışırlar.
İzmirspor, sahasında dönemin futbolcuları olan Seyfi Talay, Erol Kaynak, Sezen Kadıoğlu, Bülent Budak, Turgay Meto ve arkadaşlarını izlemeye başlar. Başlarında antrenör olarak Tarık Gençay ile Doğan Emültay’ın olduğu yıllardı. Antrenmanları izlerken kaçan topları toplayıp tekrar sahaya atmak Taner Lafçı’nın en büyük zevki idi.
İlk takım Çimentepe’nin o yıllardaki futbolcu kaynağı olan Yeşiltepe oldu. Burada takım arkadaşları rahmetli Mustafa Türel, Aydın Hepanıl, kardeşi İlyas Lafçı ve Ali Decdel oldu. Antrenörleri de İzmirspor’lu Arap Hayri idi.
Daha sonra İzmirspor genç takımına geçen bu Yeşiltepe’li futbolcular, hepsi dönemin yıldız isimleri oldu. Ancak kardeşi İlyas Lafçı İzmirspor genç takımında oynarken Aydınsporlular tarafından kaçırıldı. Tam 20 yıl İlyas Lafçı Aydınspor forması giydi. Daha sonra antrenör diploması alarak Türk futboluna katkı koydu. Şu anda futboldan uzak Foça’da yaşamakta.
1967 yılında lacivert – beyazlı ekip 2. Lig’e düştü. Taner Lafçı o yıl A takımına alındı. Devamlı yedek soyunuyordu. O yıl forma şansı bulamadı. 1967 – 1968 yılında İzmirspor tekrar 1. Lig’e çıktı. Şampiyon olan kadro da zaman zaman yer almaya başladı.
1968 – 1969 sezonunda tekrar 1. Lig’e dönen İzmirspor yaptığı transferlerle kadrosunu takviye etmişti. Mustafa Yürür (Galatasaray), Fethi Türkiş (Beşiktaş), Ender İçten (Altay), Aydın Yelken (Altay), Vahit Kol (Beykoz), Mehmet Serttepe (Kocaeli), Erdinç Kırşan (Demirgücü) gibi isimler ile birlikte İzmirspor takımında ikilik (eski – yeni) kavgası başladı. Ve lacivert – beyazlı takım 1969 yılından sonra günümüze dek bir daha ligleri göremedi. Şu anda BAL Ligi’nde mücadele etmektedir.
1965 yılında 15.000 TL karşılığında profesyonel olan Taner Lafçı’nın bu transferden eline 10.000 TL geçti. Bu arada Taner Lafçı Atatürk Lisesi’nden futbol yüzünden ayrılıp, akşam lisesine geçti. Sonra da İktisadi Ticari Bilimler Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.
Altınordu’ya Transfer
1975 – 1976 sezonunda İzmirspor’dan ayrıldı. Rahmetli başkan Cavit Ölçer ile anlaşamadı. Ancak rahmetli başkan, İzmirspor’da yaptığı yenilikler ile Türk sporuna yeni bir anlayış getirmişti. Türkiye’de o yıllardaki çalışmaları, bugün Altınordu Kulübü sadece futbolda yapıyor. Ancak rahmetli başkan, tapulu mülk spor salonu ve diğer branşlarla da Türkiye’de o yılların 1 numarası olmuştu.
1975 yılının ikinci yarısında Altınordu’ya transfer oldu. Kırmızı – lacivertli takımda beş yeni futbolcu transferi ile “Öyle bir arkadaşlık ortamı kuruldu ki antrenmanların bitmesini istemezdik. İlk yıl ligi dördündü tamamladık. Ertesi yıl Bayram Erbil hocamızla ligi 2. bitirdik.”dedi.
Göztepe’ye Geçiş
1978 yılında Göztepe’ye geçen Taner Lafçı ikinci şampiyonluğu full oynarak sarı – kırmızılı takımda yaşadı. Lafçı o yılları kısaca şöyle özetledi, “Futbol hayatımın olgunluk, klas günlerini yaşadım. Maddi olarak da çok güzel günlerdi. Şampiyon olan Göztepe’de sakatlık (2 maç) hariç 4 gol, 12 asistle sezonu tamamladım. Futbol yaşamında 453 maç, 8 gol ve iki kez kırmızı kart gördüm. Sağ bek olarak, İzmirspor, Altınordu ve Göztepe’de yer aldım.”
Metin Oktay “Özür Dilerim, Bir Şey Mi Oldu Hayatım?”
Taner Lafçı futbol yaşamında unutulmayacak anısını şöyle anlattı,
“1967 yılında İzmirspor’da yedek olarak kadrodaydım. İlk maç İstanbul deplasmanı, saha Ali Sami Yen, rakip Galatasaray’dı. İkinci yarı oyuna girdim. Rahmetli Metin Oktay bana istemeyerek faul yaptı. Sonrasında “Özür dilerim, bir şey oldu mu hayatım?” diye beni kucakladı. Bu centilmence hareket, çocuklarıma ve arkadaşlarıma anlattığım en büyük spor anımdır.”
Aslında futbolcular için her maç, her deplasman, her antrenman bir anı kaynağıdır. Askerlik hatırası gibi anlat anlat bitmez!
“Galatasaray maçı 30.000 seyirci, maçta ilk golü İzmirspor olarak biz attık ortalık karıştı. Ancak sarı – kırmızılı ekip üzerimize dalga dalga geliyordu. Netice Galatasaray 3 – İzmirspor 1.”
Taner Lafçı’nın futbolcuyken bağlandığı ticaret hayatı uzun yıllar sürdü. Kısa bir dönem İzmirspor’da yöneticilik ve antrenör yardımcılığı da yaptı.
Taner Lafçı “Ne yazık ki dünyadaki spor ve futbol ortamına ayak uyduramayan kulüplerimizin yavaş yavaş nostalji ortamına gömüldüğünü üzüntü ile görmekteyiz.” diyor.