Ana Sayfa Köşe Yazıları GAZETE DEVİR

GAZETE DEVİR

62
0

Değerli okurlar başlarken Anadolu ve Rumeli’nin asil insanlarına , sömürü düzeni altında zenginlikleri yağmalanan yeryüzünün tüm halklarına esenlikler dileriz.

Okuduğunuz gazete kısa bir süre sonra basılı gazete olarak yayım hayatına başlayacak olan Gazete Devir‘in dijital ortamdaki deneme yayını olup , memleketimizin dört bir tarafından , dünyanın diğer bölgelerinden vereceği siyasi , iktisadi ve içtimai havadisler, Anadolu insanının ahvaline yönelik analizlerle yenilenecektir. Memleket genelinde beklenilen ilgiye ulaşıldığında Ekim ayının ilk haftasında sizlerle buluşacak ve Gazete Devir’e dokunacaksınız.

Anadolu basın tarihi meraklıları, ilgilileri ve memleketi idare edenler iyi bilirler ki Gazete Devir 5 Eylül 1872 tarihinde İzmir’de yayımlanan ilk Türkçe ve özel gazetedir. Gazetenin imtiyaz sahibi ve sorumlu müdürü, başyazarı Mehmet Salim Bey (Tanrı katında kutlu ve mutlu olsun) vatana duyduğu muhabbetten ötürü milli bir gayret göstermeyi amaçlamış ve Gazete Devir’i İzmir’in ilk Türkçe ve Türk gazetesi olarak neşr etmiştir. Dönemin İzmir’inde yayımlanan Rumca, Ermenice, Musevice ve Fransızca gazetelerin varlığı karşısında İzmir’deki Türk’lerin sesi olmak, milli menfaatler uğruna hizmet etmek düşüncesinde olan Mehmet Salim Bey’in eleştirel bir kimliğe sahip gazetesi ilk yılını bile dolduramadan yayım hayatına son vermiştir.

Wesida Medya bünyesindeki yazarlar, çizerler,emekçiler ve idarecilerin yaptığı ortak değerlendirme sonucu günümüz Türkiye’sinin manzara-i umumiyesi tıpkı 19. yüzyıl sonu İzmir’ine hatta Osmanlı’nın son dönemlerine benzetilmiş ve bu nedenle Mehmet Salim Bey’in 148 yıl önce yaktığı meşalenin devralınmasına karar verilmiş , Anadolu ve Rumeli’ndeki kardeşlerimizin, dünyanın her köşesindeki yoldaşlarımızın adalet ve hürriyet mücadelesinin verilmesi şiar edinilmiştir. Memleketimize ve Yüce Atatürk’ün yiğit çocuklarına esenlikler getirsin.

Vatanımızın ve milletimizin istiklali , zenginliği bizlerin vereceği milli gayret ile mümkündür. Yurttaşlarımız bu gerçeği anlayınız, anlamayanlar varsa onlara da anlayanlar öğretsinler ki medya maymunları ile gazeteci geçinen soytarılar arasında zihinleri dumura uğratılan yurdum insanı hakikata ulaşabilsinler. Bağımsız yurttaşların yaşadığı özgür bir Türkiye için vatanımıza muhabbet besleyen tüm okurlarımıza dost elimizi uzatıyor , omuz omuza mücadeleye davet ediyoruz.

Yaşasın tam bağımsız gazetecilik, yaşasın tam bağımsız Türkiye !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz