Ana Sayfa Gazete Devir GENÇLER İÇİN ÖZGÜRLÜK HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

GENÇLER İÇİN ÖZGÜRLÜK HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum atanan Melih Bulu üniversite içinde ve dışında protesto ediliyor. Bir aydır, üniversite içerisinden yükselen “kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” sözü üniversite dışında da büyüyerek sürüyor. Bu süreçte, üniversite çevresinde karargah görüntüsü veren polis ablukaları, kampüsün içine yıllar sonra ilk defa giren onlarca çevik kuvvet ve gözaltılar, tutuklamalar, kaygıyla izlenen gelişmeler arasında.

Ve Manisa.. Manisa’nın Ahmetli ilçesinde yan yana cansız bedenleri bulunan toplu intihar ettikleri tahmin edilen 4 arkadaştan üçünün ölmeden kısa süre önce çektikleri veda videosu yürekleri yaraladı.

Her iki olayda da gençlerin özgür yaşam arzuları ön planda. Bu da ister istemez

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV)in  Gençlik Araştırması Raporu’nu akla getirdi.Türkiye’nin farklı bölgelerinde, farklı sosyo-ekonomik profillerine sahip gençlerin temel sorun alanları ve beklentilerini ölçen araştırma 600 örneklem üzerinden Türkiye’nin 12 ilinde gerçekleştirildi. Araştırmaya göre gençlerin öncelikli sorunları eğitim ve istihdamda yer alamamak, fırsat eşitsizliği ve güvencesizlik.

Katılımcıların yüzde 69,2’si ekonomik anlamda bağımsızlığını kazanmamış. Gençlerin yüzde 68,3’ü düşüncelerini özgürce ifade edebilmeyi çok önemli olarak görüyor. yüzde 52’si ise başkalarının düşüncelerini özgürce ifade edebilmesini de çok önemli buluyor. En önemli görünen konular daha sonra sırasıyla milli değerler yüzde 49,8 ve dini değerler yüzde 45,7. Bunların dışında gençlerin yüzde 25’i kültür ve sanata zaman ayırmayı, yüzde 21,3’ü bilime zaman ayırmayı çok önemli buluyor. Çok para kazanmayı çok önemli bulanların oranı ise yüzde 37,5.

Türkiye’de gençlerin yüzde 62,5’i yurtdışına yerleşip orada yaşamak istiyor. Katılımcıların yüzde 70,3’ü Türkiye’de arkası sağlam bir kişinin yetenekli bir gencin önüne geçebileceğini düşünüyor. Kayırmacılık ve “arkası sağlam olmanın” yükselmek için önemli bir koşul olarak görülüyor.