Ana Sayfa Gazete Devir GEOMETRİDEN ANLAMAYAN İYİ FUTBOL OYNAYAMAZ

GEOMETRİDEN ANLAMAYAN İYİ FUTBOL OYNAYAMAZ

167
0

Bizim iyi oyuncu yetiştirecek, oyuncunun yıldız olacağını, takımlara katkı sağlayacak bir futbolcu olacağını önceden ön görüp ona bilmediklerini öğretecek alt yapı hocalarımız yok.
Biz hep hazırı aldık.
Biz; alt yapıdaki oyuncuya çevre kontrolü nedir, alan savunması nedir, yüksek toplarda adam adama savunma nasıl yapılır, saha parselasyonu ne anlama gelir, savunma yaparken vücut duruşları ile alan nasıl kapatılır? konularında ders verecek alt yapı hocalarına sahip değiliz. Olanlarda bunlara kafa yorup oyuncuya bu yazdığım maddeleri anlatmıyor.
Çünkü biz sonuç odaklıyız. Altyapıdan aldığımız oyuncu hemen 11’e girip bir anda başarılı olsun istiyoruz.
Sorunun yabancı kuralında olmadığını söylemiştim. Bizim futbolcularımız alt yapıda bu eğitimleri almadıkları için ortalama bir Hırvat, ortalama bir Hollanda’lı, ortalama bir Gana’lı gelip bizim ligimizde başarılı oluyor. Üst düzey yabancı oyuncu zaten geldiği takımı sırtlayıp götürüyor.  (Hagi, Alex…)
Adam koşması gereken alanlara koştuğu için ne güzel boşluklara koşuyor diyoruz. Halbuki alan parselasyonu bilmeyen bizim oyuncularımız o boşluğu kendileri veriyor. Elin ortalama yabancısı da burada kral oluyor.
Anadolu kulüpleri ile Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş arasında fark kalmamasının sebebi bu. Anadolu kulüpleri de artık hazır olan oyuncuyu alınca aradaki makas kapandı.
Artık 3 büyükler deplasmana gidip 5-6 gol atamıyor. Neden? Çünkü çevre kontrolü olan, savunma yapmayı bilen, hızlı hücuma nasıl çıkılır bilen yabancı oyuncularla oynuyorlar maçları.

Yazının devamını okumak için dergimizi satın alabilir veya dergimize abone olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz