Ana Sayfa Spor Life GÜÇLÜ, SAĞLIKLI, ESNEK VE DİNÇ BİR BEDENİN SIRLARI: TEMEL PİLATES KURALLARI

GÜÇLÜ, SAĞLIKLI, ESNEK VE DİNÇ BİR BEDENİN SIRLARI: TEMEL PİLATES KURALLARI

Joseph Pilates bu metodu tek bir amaç için geliştirmiştir: İnsanların gerçek sağlıklarına kavuşmalarını sağlamak. Kendisinin çocukluk yıllarında raşitizm, astım ve kronik ateş gibi rahatsızlıklarından çok çekmiş olacak, geliştirdiği metodun şifasını tüm insanlığa duyurmak istiyordu. Sağlıklı ve düzgün bir vücuda sahip olmak için zihnin, bedenin ve ruhun dengede olması gerektiğini düşünüyordu. Bunu yöntemi geliştirmek için pilatesin temel kurallarını öğrenmeli ve uygulamalıyız…

Konsantrasyon ve farkındalık. Hareketleri yaparken bedeninizin her uzvuna odaklanıyor olmanız duruş ve nefesinizin kas ve iskelet sisteminizin nasıl tepki verdiğini bilmek anlamını taşır. Pilates hareketlerini yaparken tüm bedeninizin farkına varmak, size denge ve koordinasyon sağlamada yardımcı olacaktır. Egzersizleri konsantrasyon ve bedeninizi farkına vararak yapmaya başladığınızda zihniniz de hareketi takip etmeye odaklanır.

Zayıf kaslar güçlenir, gerginliğiniz azalır, nefes alma kapasiteniz artar ve zihniniz canlanır. Pilates metodu, beden rahatsızlıklarının yanı sıra birçok psikolojik hastalığa da iyi gelmektedir.

Kuvvet merkezine hâkim olma. Joseph Pilates bedenin kalça ile alt kaburgalar arasındaki bölgeye kuvvet merkezi olarak belirlemiştir. Güçlü bir kuvvet merkezi tüm hareketlerin temelini oluşturur. Merkezden çıkan kol ve bacaklar enerjinin odaklanarak hareket etmesini sağlayacaktır.

Güçlü bir merkez omurganıza olan baskıyı azaltacaktır.

Düzgün nefes alıp vermenizi sağlayacaktır, çünkü ciğerleriniz tam da bu merkezin ortasındadır.

Güçlü bir merkez bedeninizin kontrolünü ve dengesini sağlar. Duruşunuzu böylece kontrol edebilirsiniz.

Kontrollü, kusursuz ve disiplinli hareketler metot için önemlidir. Zihnimiz beden hareketlerimizi kontrol edecek şekilde eğitilmelidir. Joseph Pilates egzersiz metoduna bu düşünceden çıkarak “kontroloji” olarak adlandırdı. Tam kontrol sağlandığı takdirde egzersizden en iyi şekilde sonuç alırız. Kaslarımız maksimum derecede çalışır. Farkındalığımız arttığı için egzersizde sakatlanmalar ya da incinmeler olmaz. Nefesinizi, bedeninizin duruş şeklini eğitmiş olursunuz.

Doğal hareket akışı. Pilates metodu bedenin doğal akışı ve doğal hareketleri üzerine tasarlanmıştır. Egzersiz zinciri doğal, zarif ve akıcı şekilde ilerler. İyi bir pilates eğitmeni bu akış hareketlerine önem vermelidir. Duruş ve diğer harekete geçiş aşamalarında öğrenciyi uyarmalı veya desteklemelidir. Sonuç olarak egzersiz, güvenli ve sağlıklı bir şekilde tamamlanır.

Enerji. Egzersizi uygularken dayanıklılığı ve gücü arttırmak için enerjiyi zıt yönde kullanılmasıdır. Bir hareketi yaparken bedeninizdeki iki farklı bölgeyi gözünüzde zıt yönlere doğru gerildiğini canlandırırsanız kaslarınız da bu canlandırmaya zıt enerji uygulayarak tepki verir.

Karşıt enerji tüm kas gruplarının çalışmasını sağlar (itme, gerilme, çekilme gibi).

Doğru nefes tekniği. Pilates hareketleri düzgün ve doğru solunum alıp vermenizi sağlar. Egzersiz yaparken hareketlerin akışında yapılan nefes teknikleri, ciğerlerinizin tam kapasite ile çalışmasına böylece bedeninizin oksijen alımını tamamlamasını sağlar.

Pilates metodunun tüm bu kurallarını, egzersizi uygularken yapmak, pilatese yeni başlayanlar için oldukça zor gelebilir. Ama zamanla bedeniniz zihniniz ile bütünleşerek hareketleri akıcı bir şekilde yapmaya başlarsınız. Bu süre üç ya da altı ay gibi bir zaman diliminde yer alabilir. Ama fit ve sağlıklı bir beden için çalışmaya değer…