Ana Sayfa Roll Music HALİL SEZAİ NASIL ÜNLÜ OLDU?

HALİL SEZAİ NASIL ÜNLÜ OLDU?

184
0

Gerek sosyal medyada gerekse ana akım medyada konuşulan en önemli konu hiç şüphesiz Halil Sezai adlı kişinin 67 yaşındaki bir kişiyi dövmesi idi. Aslında ortada bir kavga yoktu, bu nedenle dövmek eylemini de kullanmak ne kadar doğru bilmiyorum. Bu eyleme saldırı demek daha doğru olacaktır. Üstelik çok üzücü başka şeylere de seyrettiğimiz görüntülerde şahit olduk. Olay esnasında dini değerlere karşı edilen hakaretleri de ne yazık ki görüntüler eşliğinde duymuş olduk. Böylesine çok üzücü bir tavrı bir başkası adına utanarak seyrettim.
Bu olaydan sonra birçok şey yazıldı ve söylendi. Kavganın perde arkası nedir veya ne değildir bilmiyorum. Açıkçası fazla merak da etmiyorum. Çünkü ortaya çıkan görüntüler kavganın sebebinin fazlasıyla önüne geçti. Eğer saldırıya maruz kalan beyefendi ile saldıran Halil Sezai arasında geçmişe yönelik bir takım husumetler var ise Halil Sezai bu konuda karakola ya da savcılığa şikayet başvurusunda bulunabilirdi. Hukuki yollardan aranması gereken bir hak varsa aranır, hukuki yolları bir tarafa itip işi kaba kuvvete ve hakarete dökmek bir suç olduğu gibi tanınan insanların halkın gözünde büyük bir değer kaybını işaret eder. Üstelik bu saldırı 67 yaşında ve kalp hastası birisine karşı yapıldı ise…
Nasıl ünlü oldular
Bu olay ortaya çıktıktan sonra Halil Sezai’nin, savcılıkta ifadesi alındı ve ardından “silahla kasten yaralama” ve “silahla tehdit” suçlarından tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği, şarkıcı Halil Sezai’nin, “silahla kasten yaralama” suçundan tutuklanmasına karar verdi.
Sanıyorum bu olaya ait görüntüleri ve Halil Sezai’nin insanlık adına utanılması gereken hareketlerini neredeyse görmeyen kalmadı. Sosyal medya kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğu, gösterdiği tepkilerle söz konusu olayın gündemde kalmasını sağladılar.
İyi ki de sağladılar çünkü bu tür konuların gündem olması ve gündemde kalması için günümüzde en geçerli yol sosyal medya araçları ve sosyal medya kullanıcılarının tepkileri…
Bu olay gündeme gelir gelmez, işin aslını tam olarak öğrenmeden ve tuhaf bir koruma refleksi ile konuşanlar da olmadı değil. Eren Erdem’in olayı tam olarak öğrenmeden yaptığı çıkış, açıkça söylemek gerekirse çok sevimsiz gözüktü. Asıl söylemek istediğim şu; her gözaltına alınanı savunmak ya da gözaltına alınmasının altında başka sebepler aramak pek de doğru bir düşünce tarzı değil. Hele ki olayların içeriğini tam olarak bilmeden Eren Erdem’in yaptığı gibi ortaya atılmanın hiç mi hiç doğru olmadığını düşünüyorum. Eren Erdem olayın iç yüzünü öğrendikten sonra “asla tasvip etmeyeceğim, onaylamayacağım bir şiddet durumuyla karşı karşıya kaldım.

Hiçbir şekilde onaylamam mümkün değil” ifadelerini kullandı. Hiç olmazsa kendi adına bu durumu bir nebze olsun düzeltmiş oldu. Peki, bazı isimler nasıl oldu da yıllardan bu yana bu kadar çok gündeme geldiler ve ünlü olabildiler? Bildiği 3-4 akorla beste yaparak, şarkı söyleme tarzı ve stili son derece tartışmalı olan birinin böylesine ünlü olması, konumuz popüler müzik olsa bile ne kadar doğru bilmiyorum. Müzik dünyasında ünlü olmak artık ne kadar kolay değil mi? Birisi çıkıyor, çektiği bir klip sayesinde TV’lerde boy gösteriyor, Youtube’da öne çıkmak için ödediği paranın marifetiyle seyredilme sayılarını arttırıyor, Instagram’da boy boy fotoğrafları ve sayıca şişirilmiş yüzbinlerce “fake” takipçisi ile yer alıyor. Bu işlerin sonunda da “ünlü” oluyor.
Basın da bu duruma hizmet ediyor ve yanlış bir alışkanlık olarak müzikle ilgilenen neredeyse herkese sanatçı diyor.
Peki, tam da burada sorulması gereken soruyu sorayım. Sanatçı kime denir? Bu konuda sözü Sinan Canan’a bırakmak gerekiyor. İşte Sinan Canan’ın sanat tanımı;
“Sanat, somut dünyadan alınan bilgilerle soyut düşünceler inşa edip bunları somut eserler şeklinde tekrar hayata geçirebilme adına bir beceridir.”
Sinan Canan’ın sanat tanımı çok doğru bir tanım ve bu tanımın altına ben de imzamı atabilirim. Yukarıda yer alan sanat tanımını bir an için müziğe uyarlayalım ve günümüz Türkiye’sinde, yukarıdaki sözlerin altını doldurabilecek seviyede kaç adet müzisyenden söz edebileceğimizi düşünelim. Baştan söyleyeyim; çok düşünmeyin çünkü ulaşabileceğiniz sayı iki elin parmaklarını geçmeyecek kadardır. Hal böyle iken Halil Sezai ve aynı sıklette olan diğer isimlere bu rağbet niye? “Ünlü sanatçı”, “ünlü şarkıcı”, “Türkiye’nin en önemli şarkıcılarından”, “büyük besteci”, “ünlü isim”, “büyük sanatçı” gibi içi asla doldurulamayacak tanımlamaları kimler, niye kullanıyor? Kimlerin kullandığı az çok ortada. Bu tanımlamaları kullananların seviyeleri de ortadadır ve bunlar her sakallıyı dedesi zanneden tiplerdir.
Her klip çekene, her TV’ye çıkana, her albüm veya single yapana şarkıcı, besteci, müzisyen, aranjör ve sanatçı demediğimiz günlerin umudu ile.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz