Ana Sayfa Manşet İZMİR BASIN YAYIN DERNEĞİ (İBYAD) KURUCULARI KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ

İZMİR BASIN YAYIN DERNEĞİ (İBYAD) KURUCULARI KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ

337
0
Emirgan Kafe

İzmir’deki medya kuruluşlarını tek bir çatı altında toplamaya hedefleyen İzmir Basın Yayın Derneği (İBYAD) 13 Ekim 2020 tarihinde sürecini tamamlayarak kuruluşunu gerçekleştirdi. Kuruluşun ardından Karşıyaka Emirgan Cafe’de bir araya gelen dernek yöneticileri ve üyeleri, vizyonu haber siteleri ve internet televizyonlarının yasal bir zemine oturmaları için mücadele etmek, ulusal ve uluslararası basın örgütleri arasında etkin, saygın ve kucaklayıcı bir sivil toplum kuruluşu olmak olan derneğin resmi kuruluşunu açıkladılar.

Derneğin Kurucu Başkanı seçilen Salih Erkek toplantıda yaptığı konuşmada çıktıkları bu zor ve meşakkatli yolda tüm destekçilere teşekkür ederek “Bu derneği kurma amacımız sahipsiz kalmış yazılı ve görsel basınımızın yerel emekçilerine sahip çıkmak, yaşanan olumsuzluklara karşı durmaktır. Misal Ankara, İstanbul gibi şehir dışından müteahhitler, iş adamları İzmir’deki kamu kurumlarından ihaleler alıyor, İzmir’den para kazanıyor lakin İzmir’deki yerel medyaya tek bir ilanlarını dahi vermiyorlar. Tüm ilan ve reklamlarını ulusal basına veriyorlar. Aynı şekilde İzmir’deki bazı belediye başkanları da kendi yandaşları haricindeki basın temsilcilerini yok sayıyorlar. Belediyeler bunların çiftliği olmamalı. Bu olumsuzluğa dur diyeceğiz. İlk hedefimiz internet haber portallarını ve internet üzerinden yayın yapan TV kanallarını yasalaştırmak olacak. Konuyu son Başbakan Binali Yıldırım’a elliye yakın gazetecinin katıldığı toplantıda arz etmiştim. Arzum kabul görmüştü. Derneğimizin kuruluşunu tamamladıktan sonra konunun uzmanı olan arkadaşlarımızla Ankara’ya giderek temaslarda bulunacağız. Siyasi parti liderleri, temsilcileri ve İzmir milletvekilleriyle görüşülerek desteklerini alacağız” dedi.

Çağımızın teknoloji çağı olduğunun altını çizen Erkek, “Hepimizin malumu artık yazılı basın yani gazeteler okunmuyor. Herkes internet üzerinden yayın yapan haber sitelerini okuyor. Basılı gazeteler okunmaz haldeler. Lakin bizleri gazete çıkarmaya geçmiş yasalar mecbur ediyor. Basın Yayın Kanunu ve Basın İlan Kurumu’na tabi olmayan haber siteleri belediyelerden ilan alamıyorlar. Halbuki gazete baskısı her konuda yurdumuza çok büyük zararlar veriyor. Gazetelerin kâğıdı da, mürekkebi de, kalıbı da ithal. Ayrıca ağaçların kesilmesinin yanı sıra baskı makinaları da ithal, elektrik sarfiyatı zaten külliyen zarar” şeklinde konuştu.

Ardından söz alan İBYAD Genel Sekreteri Erdoğan Gezer, basın camiasının taze bir kana ihtiyacı olduğunu vurgulayarak “İzmir Basın Yayın Derneği’ni “bizimde sosyal faaliyetimiz olsun”, “hadi bir dernek kuralım” amacı ile kurmadık. Bu dernek Türkiye için ihtiyaçtı, hatta kanayan bir yara idi ve bu yara günden güne büyüyordu. Yani tespit şudur, başta biz İzmir basınının emekçileri olmak üzere maalesef , Türkiye’de hiç bir internet gazetesi ve TV’si bırakın emeğinin karşılığını almasını ,yok sayılmaktadır. İşte buradan hareketle bu ihtiyaç doğmuştur. Çok hamasi nutuk atmadan diyoruz ki dijital platformda emek veren her basın mensubu yasa olarak da tanınmalı, basın toplantıları ve benzeri aktivitelere iştirak şekli basın mensubuna yakışır şekilde yasal çizgilerle belirlenmelidir” dedi.

Kahvaltının kaynaşma ve dayanışma amacıyla yapıldığı, bu tür etkinliklerin devam edeceği toplantıda bir kez daha vurgulandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz