Ana Sayfa Devir KIRMIZI ÇIĞLIK – MÜZİK YASAK… YAŞASIN OPERA, BALE, TİYATRO!

KIRMIZI ÇIĞLIK – MÜZİK YASAK… YAŞASIN OPERA, BALE, TİYATRO!

Kültür Bakanlığı 15 Eylül 2020 tarihinde bir genelge yayınladı.
Genelge’yi sizlerle paylaşıyorum;

“İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarımız ile yaptığımız değerlendirmeler neticesinde, açık ve kapalı mekanlarda sahnelenecek olan tüm tiyatro gösterimleri ile opera ve bale temsilleri, Bakanlığımızca 23.06.2020 tarihinde yayımlanan “Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi” ndeki kurallara uyulmak koşulu ile İl Hıfsızsıhha Kurallarınca alınan kararların kapsamı dışına alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Bu durumda, opera, bale ve tiyatrolara denetimli, sosyal mesafe kurallarına uyarak temsil izni çıkmış oldu.

Ya konserler?
Yüzlerce konser organizasyonu bir anda iptal edilmek zorunda kalındı. Bu meslekten evine ekmek götüren, solist, korist, müzisyen, teknisyen, kostümcü, makyöz, şoför, gişe memuru, organizatör v.b. ekibin bir parçası olan emekçiler işsiz kaldı. Son üç ay içinde 40.000 den fazla konser iptal edilmiş. Kulislerde konuşulan dünya genelinde yasaklı konserlerin bir trilyon doların üzerinde zarar ettiğini vurguluyor.

İzmir’de Eylül ayının ilk günlerinde Cem Adrian sahnede veda etti izleyicilerine. “Belki de bu son konserimiz, yeniden sosyal medyada birlikte olmaya devam edeceğiz” diye ayrıldı sahneden. Öngörüsüne sağlık ki bir kaç hafta sonra “konserlere” yasak geldi. Yasaklar arası bir çırpıda geçiveren çok özel konserler izledik. Sosyal mesafe kurallarına uyarak, maskemizi takarak. Tüm resmi ve özel konser salonları oturma düzeninde tedbir almış iken, medeni bir şekilde geçirdik meltem rüzgarlı yaz konserlerini. Yasakların ardından sosyal medya’da “kırmızı eylem” başladı.
Müzik sektöründe olsun, olmasın sosyal medya kullanıcıları “kırmızı” post altında paylaşımları ile ses getirmeye, yanıt, sonuç almaya çalıştılar. 7 gün boyu sürekli paylaşılan postların altına şunlar yazıyordu.
“Önümüzdeki yedi gün boyunca profilimiz kırmızı renkte aydınlanmış olacak. Etkinlik, eğlence sektöründe kendilerine ait olmayan hatalar ve mevcut süreç nedeniyle işsiz kalan insanlarla dayanışma içinde olacağız. Birçoğumuz hayatının büyük bir kısmını “sevdiğimiz işi yaparak yaşama” noktasına ulaşmak için harcadı. Yani şu “sadece bir iş bul!” lafı gerçekten yeterli değil. İşlerimizi sıfırdan inşa ederken yıllarımızı harcadık. Zaman, para, daha fazla zaman, daha fazla para ve sürekli yıpranma bizi buraya getirdi. Başarısız olursak bunun nedeni biz yani kendimiz başarısızlığa neden olduğumuz için olmalı. Herhangi bir yardım olmadan kapatılmaya zorlandığımız için değil. Bu bizim tutkumuz, bu bizim rüyamız. Biz bunu becerdik ve gülümsemeye en çok ihtiyaç duyanlar için gülümsemeler yaratmaya devam edeceğiz.”
Konserlerin iptali dijital proje sosyal medya canlı yayınları enflasyonuna dönüştü. Şu anda birileri farkında olarak veya olmayarak bu durumdan çıkmanın formülünü bulmuş olabilir. Bekleyelim, görelim.Şu anda duran veya durdurulan tek sektör müzik. Tıklım tıklım konserlere gidelim demiyorum ama dolmuşlar otobüslerde üst üste seyahat edenleri gördükçe, uçaklarda bir boş bir dolu koltuk beklerken dirsek teması ile seyahat ederken “Müzikten ne istiyorsunuz” diye sormadan da edemiyorum.
Kırmızı Çığlık umarım yetkililere ulaşır. Opera, bale ve tiyatro gibi konserler de sanatseverler ile buluşmaya devam eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz