Ana Sayfa Spor Life KUŞ GİBİYDİ ARGUN AKMORAL

KUŞ GİBİYDİ ARGUN AKMORAL

Ne zaman martılar barışa uçsa, ürkek serçeler kanat çırpsa, gülüşü çiçeklerden üstün, gülüşü kuşlardan üstün, gülüşü güneşle yarışan Argun Akmoral gelir usuma…

Yer çekimi mi… O da neymiş? Argun Akmoral KSK’nin tek saldırı silahı değildi ama uçanıydı… Yerde havada hep o vardı… Bazı futbolcular tay gibidir. O kuş gibiydi… Bir dönemler ülkemde futbol oyunu “cumartesi matine, pazar suare” sergilenirdi. Ulaşım uçaklarla değil, vapurlarla, trenlerle, günler boyu süren yolculuklarla gerçekleşirdi.

Futbol çim sahalarda değil, tozlu topraklarda oynanırdı. Sahanın bozuk olması, top kontrolünü pek ziyade güçleştirir, bataklıklarda oyuncular, ekseriya saplanıp kalırdı. Onlar hapşırınca “idman muafiyeti” tanınanlardan değil, futbol hayatı pahasına sakat sakat oynayanlardandı.

Onlar için “takım” yeni bir elbise değildi. Onlar sahalara özgürlüğün gülü gibi yayılır, buz kesen havada binlerce insanın yüreğini Karşıyaka ile ısıtırdı.

Onlar gol attıklarında birbirlerine sarılmayı, gol yediklerinde hüzünlü türküler söylemeyi bilirlerdi.

Nasıl ıslak bir ışık yüzümü yalar geçerse, onlar da İzmir futbolunda iz bırakarak geçmişlerdi. Rakip defansı geçme konusunda hem kuş hızına, hem de tekniğine sahip Argun Akmoral da onlardandı. Çalım yerine rakibini, kendi uzun topuyla terse yatırırdı. Ceza sahasına en kısa zaman içinde mükemmel girişi vardı. Akmoral, en kısa mesafede en hızlı olabilmek üstünlüğüne de sahipti.

1967’de sakatlanarak yeşil sahalara ve yeşil kırmızı formaya futbolcu olarak veda eden Argun Akmoral, teknik adam olarak görevler üstlenirken, KSK’nin de altyapısını oluşturmak amacıyla “minikler takımı”nın başına getirilmiştir.

1984 Argun Akmoral’ın ölüme başkaldırı yılıdır.’’İnsanoğlu güle benzer/bir dakikada soluverir.’ ‘ Başını çarptığı araçtan felçli olarak indirilebilen Akmoral, direnci ile sağlıklı yaşama dönmesini bilmiştir.

Çünkü gülü özgürlüğüdür Argun Akmoral’ın… O, yaşlandıkça delikanlıdır…