Ana Sayfa Gazete Devir Mavi Huylu Bir Adam Tümay GÖREN

Mavi Huylu Bir Adam Tümay GÖREN

Son günlerde mavi tutkunları, kaptanlar, yarışçılar, gezi yelkencileri, amatör denizciler A.D.Y.K sivil insiyatifi çatısı altında toplanınca , tanışmak, anlatmak şart oldu diye düşündüm. Logo nerdeyse ezberimde. Denizci dostlarımın yelkenlerinde dalgalanmaya, sosyal medyalarında farkındalık yaratmaya başladı bile. Yelkenli ve motor yatlar için vazgeçilmek ama bir o kadar önemli haberleri , bilgileri bir ajans ciddiyeti ile paylaşan insiyatifin, güzel projelere imza atacağına dair inancım tam.

Tümay Kaptan…
Mavi huylu bir adam. Onu anlatmak üç beş kelimeye sığmadı. John Masefield’ın dizelerini Melih Cevdet Anday çevirisinden bir alıntı ile girizgah yapmak istedim.

Yine denizlere dönmeliyim, ıssız deniz, semaya
Bütün istediğim bir gemi ve yolunu gösteren yıldız
Çark vursun, rüzgar söylesin, beyaz yelkenler çarpsın havaya
Ve denizde sisli bir fecir, bir fecir istediğim yalnız.

Yine denizlere dönmeliyim, dalgaların çağrısına
Öyle hoyrat, öyle saf bir çağrış ki karşı durulmaz buna
Bütün istediğim rüzgarlı bir gün, bulutların yarışı,
Savrulan köpükler, serpintiler, martıların haykırışı.

Yine denizlere dönmeliyim, serserilik hayatına
Martılarla, balinalarla o keskin rüzgarlı yollarda
Bütün istediğim yolculuğun sonunda, bıkıncaya dek,
Uyumak, rüya görmek ve bir gemici masalı dinlemek.

Tümay Kaptanım. Sizi izliyorum uzun süredir. Sabrınız, nezaket ile bilgilendirmelere koyduğunuz katkı. Bir delhize dalmak gibi sizleri takip etmek. Spor Life dergisi için Tümay Gören’i anlatsanız. Kimdir ?
Hayatını denizden kazanan hobi ile iş bir arada yaşamayı başarmaya çalışan bir kişiyim . İlk orta yüksek tahsilimi İstanbul’da okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Deniz İşletmeleri İhtisas ve Denizcilik üzerine yüksek lisans programlarına devam ettim. Askerlik görevini Yedeksubay olarak icra ederken , Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Dalgıç Okulu’nda eğitim subayı olarak görev aldım. Bu görev sırasında Sualtı savunma (SAS) kursunu başarıyla bitirmiştim. Ayrıca 1250 GRT birinci zabitlik 500 GRT kaptanlık , Dalış Amirliği, Profesyonel Balıkadam belgesi , rehber balık adam ve eğitmen balıkadam belgesine sahip olup 25 yılı aşkın kaptanlık ve denizaltı elektrik kabloları gemi kurtarma batık çıkarma işleri ile meşgulüm.
Sizi Gezgin Korsan ile tanıdım önce. 2017 yılında “Gezgin Korsan Sohbetleri” Youtube videoları, Radyo Gezgin Korsan yine 2017 yılındandan aklımda, belleğimde kalan bilgiler. Önce Gezgin Korsan’ı anlatsanız. Kuruluşu 2008 mi?
Gezgin Korsan yaklaşık 10 yılı aşkın tüm amatör denizcilik faaliyetlerinde ilk sırada almış 12.000 üyeyi aşkın Türkiyede’ki en etkin internet üzerinden faaliyet gösteren bir sosyal platformdur.
Gezgin Korsan olarak sizleri Boat Showlarda da gözlemledik. CNR EXPO Yeşilköy’de. Fuarlarımız hakkında , Boat Showlar, Denizcilik Fuarları hakkında olan, olması gerkenler? Sizler fuarlara nasıl katkı sağladınız, sağlıyorsunuz?
Günümüzde toplum artık bilgi toplumudur. Gezgin Korsan da işte bu konuda devreye giriyor . Gezgin Korsan denizcilik konusunda tam bir bilgi deposu. Bu eşsiz platformun faaliyet gösterdiği her alanda tüm denizcilere yön gösterdiği kuşkusuzdur.
Gezgin Korsan’ın sosyal sorumluluk projeleri içinde yer aldığı, Caz ve diğer müzik dallarına dokunduğunu da gözlemliyordum.Sohbetler, kahvaltılar, yemek organizasyonları. Mavi dünyayı , sosyal sorumluluk ve bolca sanat ile harmanlamak gibi miydi biraz Gezgin Korsan ?
Gezgin Korsan’da her kişinin sevdiği hoşlandığı dallarda faaliyet gösterir ve sunumlar . Caz ve Müzik Hakan Zorlu’nun hoşlandığı bir dal ve kendisi çok başarılı devamını dileriz. Gezgin Korsan adında bir de radyomuz var .
Mottonuz dayanışma. Fazlası ile farkındayım. Gezgin Korsan ile atılan adım, Açık Deniz Yat Kulüp ile perçinlendi mi?
Gezgin Korsan geniş kapsayıcı bir platform ancak Açık Deniz Yat Kulüp noktasal kişiye özel ve denizde anlık dolaşan denizcileri için kurulmuş bir platform . Gezgin Korsan’a katılım için bir şart yokken Açık Deniz Yat Kulüp adından da anlaşılacağı üzere tekne sahibi ve Açık deniz seyri yapan teknelerin birleştiği bir oluşum

Yazının devamını okumak için dergimizi satın alabilir veya dergimize abone olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz