Ana Sayfa Spor Life NEFESSSSSSSS…

NEFESSSSSSSS…

14
0

Hayat nefesle başlar.
Ve Pilates Metodu’nun üç önemli prensibinden biridir nefes…
Bütün dünyanın savaştığı covid salgını nefes almanın önemini bir kez daha vurguladı. Yaşayan tüm canlılar gibi biz de nefes alıyoruz. Ama yaşam koşulları ve alışkanlıklarımız büyüyüp olgunlaştıkça nefes alma şeklimizi de değiştiriyor. Böylece doğru nefes almayı unutuyoruz.
Sinir içinde olan insanları gözlemleyin. Bedenlerinin göğüs kısmı hızlı hızlı inip kalkar ve çok hızlı nefes alıp verirler. Bu tip kişiler başkalarına negatif enerji verme dışında en büyük kötülüğü kendilerine yaparlar. Çünkü göğüsten sık sık alınıp verilen nefes sağlıksız bir nefestir.

Çoğu insan hareketsizlik, sigara kullanımı, geçirdiği hastalıklar ve bunun gibi sebeplerden doğru nefes alıp vermeyi unutuyor. Unutuyor diyorum, çünkü doğduğumuz andan itibaren bebeklik döneminde, nefesimizi doğru kullanırdık.
İlerleyen yaşlarda doğru nefes alıp vermeyi bırakırız . Aldığımız yarım yamalak nefesler de akciğer kapasitemizin çok az bir bölümünü kullanmamıza neden olur. Böylece hücrelerimize az oksijen gider. Depresyon, zihinsel bulanıklık, organların çalışma bozuklukları, alerji ve erken yaşlanma belirtileri nefes kalitesine göre değişir.
Doğru nefes burundan alınır. Kaburganın içi genişler , göğüs kafesiniz yana doğru açılır. Eş zamanlı olarak göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran geniş kas (diyafram) aşağı doğru çekilir ve bu sayede ciğerlerimize hava dolar. Daha sonra karın kaslarımızdaki enine kasları sıkıştırarak nefesi geriye verir.Tam da bu noktada core yani karın kaslarının çalıştırılmasının önemi anlaşılır.
Bedenimizin orta bölümü, kollar ve bacakların bağlı olduğu karın bölgesi, bedenimizin denge ve hareketini sağlayan iç içe geçmiş birbirleriyle bağlantılı dört kat ( düz, enine, iç eğik, dış eğik kaslar) güçlü ve esnek kas tabakasından oluşmuştur. Bedenimizin orta kısmını adeta bir korse şeklini andıran bu kas tabakası, içindeki hayati organları korur. Bu korse görevini üstlenen kaslar sayesinde, dik durmayı, organlarımızı hareket ettirmeyi ( kol ve bacaklar) , doğru nefes alıp vermeyi sağlarız.
Pilates uzmanları; karın bölgesi kaslarının olduğu yere, bedenin tam ortasında bulunduğu için, buraya “kuvvet merkezi” adı vermişlerdir.
Derin diyafram nefesi alıp vermek Pilates Metodu’nun temel amacıdır. Joseph Pilates öğrencilerine “Her şeyden önce doğru nefes alıp vermeyi öğrenin.“demiştir.
Dersine başlamadan önce pilates eğitmeninin, öğrencisine nefes tekniklerinden bahsetmesi gerekir. Tam doğru nefes tekniğini kullanabilmek, pilates eğitim sürecinizde altı ay bir yıla kadar sürebilir.
Pilates Metodu’nda üç temel nefes alma tekniği kullanılır;
AKORDİYON NEFES: Diyaframdan uzun alınıp uzun verilen göğüs kafesini genişletip daraltan nefes.
VURMALI NEFES: Hundred hareketinde kullanılan kısa soluklu nefes alıp verme şekli.
HAREKETSİZ NEFES : Hareketsiz alınan karın ve göğüs kafesinin hareketi dışarıdan görülmeyen nefes.
Pilates hareketlerini düzenli bir şekilde uyguladığınızda, günlük yaşamınızda da nefes alma şeklinizin düzeleceğini ve akciğerlerinizin tam kapasite ile çalışacağını göreceksiniz. Öyleyse dışarıda maskenizi takın, ama evdeyken diyaframınızı kullanın…
Ne demiş Kanuni Sultan “…Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.”
Hareketsiz ve nefessiz kalmayın…
Sağlıkla kalın…