Ana Sayfa Roll Music Rick Rubin adlı bir müzik sihirbazı

Rick Rubin adlı bir müzik sihirbazı

132
0

Onunla karşılaşanların ilk dikkatini çeken uzun gri sakalı, sert ve diri fiziği oluyor. Budist inançları ve beslenme tarzı yaşamının dinamizmini destekleyen en önemli faktörler. Adam arı gibi çalışan birisi. Dünyanın en yaratıcı müzik yapımcısı etiketini taşıyınca artı enerji kaynakları yaratmak şart oluyor. Sakalı onun ermişliğinin, gittiği uzun yolun bir göstergesi adeta… Rick Rubin’in 80’lerin ortalarında sahneye çıkmasından itibaren, modern müzik ve daha geniş anlamda pop kültürü üzerindeki etkisini abartmamak mümkün değil. Yaptığı işe modern müzik demek en doğru tanımlama. Rap, metal, rock, country ne varsa hepsine el atıp onları geniş kitlelerin hoşuna gidecek şekilde süsleyip, sunmak onun mahareti. 1984’te Russell Simmons ile birlikte Def Jam Records’u kurduğundan beri Rubin, rap ve metalin gelişimi üzerinde derin bir etkiye sahip oldu.

Bir sanatçıyı özel kılan nitelikleri keşfetme ve onları geliştirme kısaca sanatçının ruhuna nüfuz etmek yeteneğine sahip birisi. Rubin için Amerikan ikonu Johnny Cash ile yaptığı iş birliği örnek verilebilir. Oturmuş artık bir adım öteye gidemeyen, idol konumundaki Cash’in kariyerini tekrar parlatan, en büyük eserlerinden bazılarını üreten 90’lı yıllarda başlayan ortak çalışmaydı.
40 yıllık müzik sektörü deneyimi içinde Rubin farklı müzik dokusu olan birçok müzisyenin albümleri üzerinde çalıştı. Bu çalışma, üretmekten karıştırmaya, mühendisliğe kadar birçok kılık değiştirdi ve gözden kaybolmadan önce tekrar bir tutam sihir eklemek için ortaya çıktı. Yeni bir şeyler yapmak isteyen, doğru kararı veremeyen, kafası karışık, satışı düşen idollerin kurtarıcısı oldu. Çalıştığı albümlerde modern müziğin çok önemli parçaları yer aldı. Frederick Jay Rubin (d. 10 Mart 1963, Long Island, New York) defalarca Grammy kazandı. Özellikle rap ve heavy metal’i birleştirmeyi akıl eden (rapcore olarak da bilinir) adamdır. Johnny Cash ile yaptığı albümlerde onun country ruhuna ufak dokunuşlarla parlaklık ve enerji verdi. Müzik kanalı MTV 2010 yılında kendisini “son 20 yılın en önemli yapımcısı” olarak tanımladı. Yapımcılığın yanı sıra Beastie Boys grubunun ilk dönemlerinde grubun DJ’liğini de yapmıştır. O yıllarda Russell Simmons ile birlikte Def Jam Records’ın kurucu ortaklarındandı.

Sonraki yıllarda şirketin adını American Recording olarak değiştirdi. 2007 yılında Rubin, Time dergisinin ‘Dünyanın En Etkili 100 kişisi’ listesinde yer aldı. Yine 2007 yılında İngiliz danışmanlık firması Creators Syntectics tarafından hazırlanan yaşayan 100 dâhi listesinde 72. sırada gösterildi.
Rubin’in bir yapımcı olarak en büyük özelliği yaylılar, destek vokalleri ve reverb (yankı) gibi klişeleşmiş prodüksiyon unsurları yerine çıplak vokal ve enstrüman kullanımını tercih etmesidir. Onun yapımlarında müzik ve dinleyici arasında kurulan direk bir bağ vardır, her şey samimi ve aracısızdır. Vokalin ruhuna nüfuz eden bir büyücüdür. 2000’ler den sonra arka planı daha kalabalık tutmaya başlasa da vokal performansını asla ezdirmedi.
En sevdiği albümler, Beastie Boys ile rap ve rock’ı bir araya getiren öncü çalışmaları olmuş.

Çalışmış olduğu albümlere çok kısaltılmış bir liste olarak göz atalım:

AC/DC –Ballbreaker
Audioslave-Out Of Exile
Beastie Boys- Rock Hard
Black Sabbath -13
Danzig- Danzig
Eminem-Revival
Jay Z-99 Problems
Johhny Cash-Unchained
Limp Bizkit-
Run-DMC – Raising Hell
Slayer – Reign in Blood
Slipknot – Vol. 3: (The Subliminal Verses)
System of a Down – Toxicity
Tom Petty and the Heartbreakers – Echo
Mick Jagger – Wandering Spirit
Rage Against the Machine – Renegadesica
Metallica-Death Magnetics
Red Hot Chilli Peppers-Californication
Run-DMC – Raising Hell
The Strokes – The New Abnormal
ZZ Top – La Futura

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz