Ana Sayfa Gazete Devir Rusya Suskunluğunu Bozdu!

Rusya Suskunluğunu Bozdu!

25
0

Ateşkesi sivillerin yaşadığı binaya füze atarak havaya uçuran Ermenistan vahşeti, BBC’den Al Jazeera ve Euronews’e dünya medyasının ilk sırasında. Cephe hattını yakından izlediğini belirten Rusya yaptığı açıklamada ateşkesin ihlal edilmemesinin son derece önemli olduğunu duyurdu.

10 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’de ateşkesin başladığı Dağlık Karabağ’da, Ermenistan ordusu dakikalar içinde ateşkesi ihlal edip Azerbaycan şehirlerine saldırdı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı resmi açıklamada Goranboy, Terter ve Ağdam’ın gece boyunca ateşe tutulduğu ve sivillerin hedef alındığını duyurdu. Saldırılarda bir sivilin daha yaşamını yitirdiği bildirildi.

Ermenistan ordusu kaybettiği bölgeleri geri almak için Ağdere, Ağdam, Fuzuli ve Cebrail’e kücük gruplar halinde saldırdı ancak işgal püskürtüldü. Çatışmalarda Ermenistan birlikleri çok sayıda kayıp verdi. Tank ve Grad füze sistemleri de Azerbaycan ordusu tarafından yok edildi, Ermenistan ordusu birçok zırhlı aracı savaş alanında bırakarak kaçtı. Ermenistan’a ait üç insansız hava aracı da düşürüldü. Pazar gününün ilk saatlerinde füzelerle hedef alınan Azerbaycan’ın en büyük ikinci şehri Gence ise, dünya medyasının gündeminde ilk sırada. Euronews için bölgede bulunan Catherine Norris-Trent, “Biz açık bir şekilde insanı kayıpları görebiliyoruz” derken, muhabire konuşan kent sakinleri ateşkesin uzun sürmeyeceğini belirtiyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Moskova’nın tutumunu açık eden bir görüşme gerçekleştirdi. Lavrov, mevkidaşı Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan’la Moskova’da bir araya geldi. Basın toplantısında konuşan Lavrov, “Çatışmalar devam ettiğine göre ateşkes anlaşmasının tam olarak uygulanmadığını görüyoruz” dedi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Mnatsakanyan ise Azerbaycan’ı suçlayıp ateşkesi teyit edecek bir mekanizma kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu savundu.
Dağlık Karabağ’daki çatışmalar 27 Eylül Pazar günü sabah saatlerinde başladı. Dağlık Karabağ, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplum tarafından Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanınıyor. Ancak Azerbaycan’ın topraklarının yaklaşık yüzde 20’sine denk gelen Dağlık Karabağ ve civarındaki bazı bölgeler, 1990’ların başından bu yana Ermenistan işgali altında bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz