Ana Sayfa Gazete Devir SAATÇİ DOĞAN ÖZKOÇ

SAATÇİ DOĞAN ÖZKOÇ

86
0

Covid-19 salgını tekrar yoğunlaşmaya başladı. Tehlikeleri kendimiz, bizler yaratıyoruz. 350 bin kişi Ayasofya’ da Cuma namazı kıldı diye öğünürken bulaşma riskini göz ardı ediyoruz. Arkasından bayram tatili ve sıcaklar ile sahilleri ve piknik alanlarının cezasını misli ile çekeceğiz. Bu arada orman yangınlarının İzmir ve Ege Bölgesi‘nde yoğunlaşması moral motivasyonunu biz 65+ yaş grubunu üzüyor.
İzmirspor’ un yaşayan efsanelerinden 88 yaşına gelen futbolcusu Doğan Özkoç’ un hayatından, ilginç yaşantılarından ve hatıralarından kesitler sunacağım.
1950 yıllarında amatörlük vardı. İzmirde her semtin lokal takımları kurulmuştu. Bunlar kendi aralarında oynuyordu.
O yılların en büyük özelliği ligde oynayan takım oyuncularının tümü aynı semtin gençleriydi.
İzmirsporlu Doğan Özkoç, Bayramyeri Üçyol arasındaki Dere Sokağı‘nda doğdu. Okul yılları ile birlikte 14 yaşına geldiğinde lokal takımı Altıntaş’ ta futbol oynamaya başladı. Şimdiki İzmirspor tesislerinin bulunduğu Bahçelievler‘de Talebe Çayırı (İzmirspor Sahası), hemen onun arkasında Leskay Sahası vardı. Soyunma odaları yoktu.
O dönemde Doğan Özkoç ( 15 Yaş) İzmirsporlu yöneticiler tarafından beğenilerek Genç Takıma alınır. Burada 2 yıl oynadıktan sonra “ A Takımı” na girmeye başlar. Sol ayaklı olduğu için genellikle Sol Açık olarak kendini gösterir. O dönemde İzmirspor’ da Tarık Gencay, Burhan Çevrem gibi oyuncuların arasına girmişti.
Tüm Eşrefpaşa ve Bayramyeri’ nde yaşayanlar Bahçelievler arası Lacivert Beyazlı takımı tutuyorlardı.
Lacivert Beyazlı takım 1955 yılında İzmir şampiyonu oldu. Takımın 9 oyuncusu İnönü Caddesi‘nden Bahçelievler’e kadar olan kısmındaydı. Sadece Cahit ile Cenap Kalespor‘dan gelmişti. Başarı aynı semtin çocuklarından geliyordu. Bu gelenek İzmirspor’da uzun yıllar sürdü. Ancak daha sonraki yıllarda bu sistem değişince takımda da düşme başladı. Bu günlere gelindi.
Altıntaşlı, İzmirsporl‘u Burhan Şeflek iyi bir kaleciydi. Hatta bir gazetenin spor sayfasının manşetinde şu çıktı:

“ ALLAH KADINI YARATTI: BRIGITTE BARDOT
ALLAH KALECİYİ YARATTI: BURHAN ŞEFLEK ”

“Bizim dönemimizde WM Sistemi uygulanırdı. Adam adama oynardık. 1959 yılında Milli Lig ( Süper Lig) başladı. Biz İzmir’ de 3 Büyükleri Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ ı yenerek ligi 4. tamamladık. O yıl İzmirspor’ un Altın Yılıydı. Ancak yıl sonunda transfer ayında kadrosundaki oyuncular Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ a transfer edilerek takım zayıfladı. Ancak yeni gelen oyuncularla mücadelemizi sürdürdük. Maçlardan iki gün önce kampa girerdik. Önceleri Menemen’ de bir otelde, hatta bir maç öncesi kömür sobasından arkadaşlarımızın üç dört tanesi zehirlenmişti. Sami Özok ailesi yemeklerini yapardı.

Yazının devamını okumak için dergimizi satın alabilir veya dergimize abone olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz