Ana Sayfa Roll Music SİNCAP ZİL VE BUZ KOVASI

SİNCAP ZİL VE BUZ KOVASI

148
0

Bizim kuşak, yaşı 88’e dayanan Salim Dündar’ı çok iyi tanır ama yeni kuşağa önce kim olduğunu kısaca anlatmakta yarar var.
Şerif Yüzbaşıoğlu orkestrasında baterist olarak başladığı müzik kariyerini daha sonra şarkıcı olarak sürdürdü Salim Dündar. İlk plağı 1971’de doldurduğu “Boş Yıllar”… Sonrasında, “Kalbimi Kim Çalıyor”, “Bir Dost Bulamadım Gün Akşam Oldu”, “Aynalar”, “Sen Mevsimler Gibisin” ile yorumculuğunun zirvesine çıktı… Hala delikanlı gibi… Yürüyor ve koşuyor… Yıllardır sporcu kimliğiyle gençlere örnek oluyor… Zaman zaman da sahneye çıkıp gücünden bir şey kaybetmeyen sesiyle dinleyicilerini ayağa kaldırıyor…
Salim Dündar müzik dünyamızın en renkli kişiliklerinden biri. Aklına eseni çekinmeden yaptığı için müzik dünyasında “Deli Salim” lakabını almış bir sanatçı.
Onunla TV için yaptığım “Portreler” programında anlattığı, sonra kitabımda da yazdığım, davul çaldığı günlerden üç anekdotunu paylaşacağım sizinle…
“Avni Dilligil tiyatrosuyla operetlerde davul çalarak 2 yıl Anadolu’yu karış karış gezdim. Burdur’da çok hoşuma giden bir sincap almıştım.

Sonra Antalya’ya geçtik. Gece sahneye çıktık, sincabı yanıma aldım. Ceketimin iç cebine uzunca bir iple bağladım. Ceplerime ceviz, fındık, fıstık koydum. O hayatından memnun, cebime giriyor, kafasını çıkarıyor, çerezleri yiyor. Tam o sırada gong çaldı ve biz bir tuş yaparak hareketli bir açılış şarkısına başladık. Sincap hayatında trampet, davul sesi duymamış. Birden çıldırdı. İple bağlı olduğu için kaçamayınca ceketimin içinde beni parçalamaya başladı. Ben hop oturup hop kalkıyorum ama bir taraftan da davulu çalmaya devam ediyorum.
Delirmiş gibiyim. Sahnedeki tiyatrocular bana bakıyor, seyirciler bu ne biçim şov ya da zavallı çocuğun sarası mı tuttu diye şaşırmış bana bakıyorlar. Kimse olayın farkında değil. Şarkı bitti kendimi kulise attım. Bütün göğsüm yara bere, kan içinde. Zavallı hayvan hayatı boyunca ormanda böyle ses duymamış. Korkudan dehşete kapılınca beni perişan etti. Rahmetli Dilligil ‘Uğursuzluk getirir ver şu hayvanı’ diye ısrar ettiyse de vermedim ve inat edip alıştırdım. Daha sonraları davul üstünde bile oturup bizi seyrediyordu. Sahnede maskotumuz oldu.
Bir kaç yıl sonra Hilton’da Şerif abinin (Yüzbaşıoğlu) orkestrasında çalışıyorum.

Yine bir sincap aldım, akşam Hilton’a getirdim. Çocuklar, ‘Bu ne yahu, Şerif abi görmesin seni öldürür’ dediler. Ben önceden tecrübeliyim ya , ‘Siz merak etmeyin’ dedim. Kontrpedalın ayağına bir iple bağladım. Yanıma bir buz kovası alıp sincabı içine koydum. Kovaya bol miktarda fındık fıstık attım. Kova bakırdan.Sincap tırnakları kaydığı için dışarı çıkamıyor. Ama biz müziğe başlayınca yine panik oldu ve kovadan dışarı fırlayıverdi. Pistin ortasına kaçarken bağlı olduğu kontrpedalı da devirdi. Ziller yere düşünce sanki dinamit patladı. Şerif abi şaşkın, seyirciler fare zannettikleri için kaçışıyorlar. Tam bir curcuna ve panik. Millet çil yavrusu gibi dağıldı…”
Salim’den bir de dansöz öyküsü:
“Pavyonda çalışıyoruz. İşler kesat. Patronun dansöz getirecek parası yok. Konsomatrislerden birini dansöz yaptı. Kızcağız eli yüzü düzgün biri. Daha yeni düşmüş pavyona. ‘Ben oryantal yaparken çok zil vur’ dedi. Kız her kalça atışında zil diyor, ben vuruyorum. Daha sık daha kuvvetli olsun diye işaret edip duruyor. Zilden başka şey çalmaz oldum. Biraz daha ısrar edince, vidasını çıkarttım, kaptım zili fırlattım pistin ortasına. Yerler mermer. Zil yere düşünce foooşşş diye bir ses patladı. Bütün müşteriler masaların altına girdi. Kız içeri kaçtı hüngür hüngür ağlıyor. Patron geldi, ‘ Ne yaptın ulan deli’ dedi. ‘Ne var patron’ dedim. ‘Kız zil deyip duruyordu. Ben de çıkardım attım, al sana zil’ dedim.”
Salim Dündar’la yollarımız 1975’te şarkıcı ve prodüktör olarak kesişti. Selami Şahin’in bestelediği “Sen Mevsimler Gibisin” ve Cenk Taşkan – Mehmet Teoman çalışması “Kadersiz” ile bir 45’lik plak çıkardık. Başka karma albüm ve sahne prodüksiyonlarında da birlikte olduk.
Sincap dendimi aklıma Salim Dündar gelir…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz