Ana Sayfa Gazete Devir SPORDA DİNLENME DÖNEMİ

SPORDA DİNLENME DÖNEMİ

52
0

Sporcuların, çok yoğun bir tempoda ve kronik seyirli yüklemelerle sürdürüp mücadele ettikleri, spor sezonu tamamlanmış bulunmaktadır…
Sezon süresince, “fizyolojik ve psikolojik” anlamda oldukça zorlanan sporcular, bunun doğal sonucu itibari ile karşı karşıya kalırlar. Bu durum bazen çok açık görülebileceği gibi, bazen de “gizli yorgunluk” olarak seyredebilir. Haliyle sporcu böyle bir tablo karşısında; çok gerekli olan “doğru ve yeterli bir dinlenmeyi” yapmadığı takdirde, fizyolojik performansının gerilemesi ve buna bağlı, “olumsuz semptomlar ve sakatlıkların” yaşanılması kaçınılmaz olur. Unutulmamalıdır ki; yorgunluk sadece fizyolojik bir sorun olmayıp, psikolojik boyutları da olan, “sporcu organizmasını” genelde olumsuz etkileyen karmaşık bir olaydır.
Görüleceği gibi, çok değişik sağlık sorunlarının işareti olan; “yorgunluk ve aşırı antrenman” konusunda, zamanında gerekenlerin yapılması, olmazsa olmazlardandır. Gerekenler yapılmadığı takdirde, sporcunun “spor hayatı” riske edileceği gibi, bedensel ve ruhsal olarak başa çıkamayacağı, problemler oluşur!..
Uzun ve yorucu bir spor sezonunun getirdiği “bedensel ve psişik semptomlarla” başa çıkmanın öncelikli yolu, bazı sportif prensipleri de içeren dinlenmedir.
Dinlenme ve Yeniden Toparlanma
Liglerin tamamlanmasıyla, bir sezon boyu süren mücadelelerin sona ermesinden sonra, tatil dönemi çok önemlidir. Bitip tükenmek bilmeyen idmanlar, ağır koşullarda oynanan maçlar, deplasmanlar, seyirci ve taraftar baskısı, yönetim ve teknik adamların başarı talebi, kazanma ve kaybetme stresi, ailevi ve ekonomik sorunlar, puan cetvellerinin getirdiği problemler ve bunların dışında birçok psikolojik faktörler, sporcuları “kronik seyirli bir kıskaca” alarak, onları bedensel ve ruhsal yetmezliklere itebilmektedir… Sporcular, sezon boyu süren büyük yüklemeler sonucu, performanslarının da yavaş yavaş düşmesi ile özellikle lig sonu maçlarında, ciddi sağlık sorunları ve sakatlıklarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Haliyle, bunlara bağlı oluşan konsantrasyon bozukluğu da, spor yaralanmalarının sayısını artırır ve iyileşme sürecini de uzatır. Liglerin sona ermesiyle birlikte; sporcular “bedensel ve ruhsal” olarak tolere edilemez yüklenmelerden kurtulmuş olur. Ayrıca bu durumların meydana getireceği semptomlardan da kurtulmuş olurlar. Elbette tatile girmek bunların tamamen çözümlenmesi anlamına gelmez.

Yazının devamını okumak için dergimizi satın alabilir veya dergimize abone olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz