Ana Sayfa Spor Life Sporla Sanatı Birleştirmekten Çok Keyif Alıyorum, Ferrİn İlbay Yalnız

Sporla Sanatı Birleştirmekten Çok Keyif Alıyorum, Ferrİn İlbay Yalnız

13
0

Ferrin İlbay Yalnız, eski milli atlet, emekli Beden Eğitimi öğretmeni. Mezuniyet sonrası öğretmenlik tecrübesinde İzmir’den kalkıp gittiği Adıyaman’ın Tut ilçesi’nin (o zaman nahiyedir) ilk Beden Eğitimi öğretmeni ve okulun tek kadın öğretmeni.1990 senesinde sınavla girdiği Silahlı Kuvvetlerin Askeri Liselerdeki ilk kadın beden eğitimi öğretmeni. Oryantiring Federasyonu özerk olduğunda ilk eğitim kurul başkanı. Atış, Oryantiring, Atletizm antrenörü, Gyrokinesis eğitmeni.2015-2018 yılları arası TRT Kent Radyo’da “Hayat Spor” program yapımcı ve sunucusu. Spor ve çocuk kitapları yazarı, patenti kendine ait AVÖ (atışla odaklanma, hedef oluşturma çalışması) eğitiminin sahibi. Şimdi dilerseniz sözü ona bırakalım.

Özellikle atletizmin orta-uzun mesafe koşularını branş olarak seçmem, hayatımın merkezine oturtmam belki de 13 yaşında geçirdiğim bir kazadan sonra kısa müddet yürümekte zorlanmamdandır. Spor bana çok fazla kapı açtı ve ben her girdiğim kapıdan, spor disiplini ve motivasyonuyla başarı ile çıktım. Bugün geriye dönüp baktığımda lise birinci sınıfta daha bir haftalık sporcuyken, 27 Aralık Ataturk’ü Anma Ankara seçmelerini bir kişiyle kaybedince koşmayı bırakmak yerine, devam etme kararım benim hayatımda en önemli dönüm noktalarından birisi olmuş.
Devam ettiğim müddetçe Türkiye birincilikleri, uluslararası üçüncülükler elde ettim. Yarışırken mücadelem hep rakiplerimden çok kendimle oldu. Elimden gelenin en iyisini yapmak ve ne olursa olsun o yarışı bitirmek üzerine odaklandım. Bu mesleğimin eğitim boyutuna daha fazla önem vermemin nedeni olabilir…Üretmeyi çok sevdim. Sporla sanatı birleştirmekten çok keyif aldım. Zaten sporun, kendi içinde ritmi olan bir sanat olduğunu düşünürüm.
Silahlı Kuvvetler’de emekli olacağım sene askeri lise öğrencilerimle senaryosunu yazdığım ve yönettiğim ve sporun disiplinler arası bir çalışmayla, eğitimin metefor tekniğini kullandığım bir tiyatro oyunu sahneye koyduk. Bu oyunda tiyatro kolunda olan öğrencilerimizle sporcu öğrencilerimiz aynı sahnede performans sergiledi. Oyun başarılı oldu, üstelik tiyatrocu öğrencilerimizin daha fazla spor yaptığını, sporcu öğrencilerimizin de daha fazla sanata ilgi duymaya başladıklarını gözlemledik. Eğitimin amacı da bu değil mi zaten?
Kd. Alb. olarak emekli olduğum sene “Koşarak Hedef Bulma” olarak da adlandırılan oryantiringi masalla buluşturduğum ve Elma Yayınevi’nden “Kayıp Madalyanın Peşinde” adlı ilk çocuk kitabım (ki şu an 19. baskısı oldu ve kırk beş binden fazla çocuğumuzla buluştu) çıktı. Onlara sporu tanıttı, pusula ve harita gibi bilgiler verdi.
2016 yılında Karşıyaka Belediyesi ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bir hafta boyunca yüzlerce çocuğumuzla belki de ilk defa yapılan sahnede interaktif yazar söyleşisi sergileme fırsatını yakaladım. 2015 – 2018 yılları arasında TRT Kent Radyo İzmir’de her cuma “Hayat Spor” programı yaptım. Programlarımda sporu her yönüyle tüm taraflarıyla ve branşlarıyla konuştuk. Hatta farkındalık yaratma adına konuklarımızla birlikte radyoda da olsa ofis egzersizi yaptık.
Yine Karşıyaka Belediyesi’nin teklifiyle, eğitmeni olduğum Gyrokınesis eğitim sisteminin tabure üzerinde yapılan bölümünü ofis egzersizi olarak uyarlayarak, personeli hareketli yaşama geçirmek adına üç sene faaliyet yaptım. O dönemlerde programlarımdan birine konuk olan Ege Üniversitesi Bed. Eğt. Böl. Öğ. Görevlisi Uzm.Dr Onur Oral Hoca’yla yaptığımız bir program sonrası benim antrenman bilgisi konusunda birikimlerimle onun sporcu sağlığı birikimlerinin buluştuğu ve Nobel Yayınevi’nden çıkan “Spor ve Sağlık” ve “Antrenman Bilgisi ve Sporcu Sağlığı” kitapları geldi. Ve son olarak da 2018’de fantastik hikaye olan yine Elma Yayınevi’nden çıkan “Işık Muhafızı” ile kitap yazma serüvenim devam etti. Serüvenim devam ederken aldığım, NLP ve Gyrokinesis eğitimlerini atış sporuyla birleştirdim ve patenti bana ait olan özellikle kadınlara vermeyi planladığım AVÖ eğitimini oluşturdum. Son olarak Uğur Böceği Derneği’nin gönüllü eğitimcisi olarak “ Kendi Hayatının Lideri Ol” seminerlerine iştirak ettim
Özel zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde çocuklarla yazar söyleşilerimi yayınevimin organizasyonuyla online yapmaya devam ediyorum. Her zamanki gibi onlara sporcu yazar olarak rol model olmaya çalışıyorum. Sporun profesyonel yani antrenör ve sporcu bölümünü kapattım ama her zaman sağlık için spor bölümünde kendim yapmaktan vazgeçmediğim gibi, etrafımı da bilgilendirmekten hiç vazgeçmedim. Ve en büyük arzum öğrenme ve öğretme isteğim hiç bitmesin ve aynı dileği başta çocuklarımız ve hepimiz için diliyorum…