Ana Sayfa Spor Life TAKIM ON KİŞİ OKAN ABİ

TAKIM ON KİŞİ OKAN ABİ

Turnuvalar düzenlenirdi, büyük sahada, halı saha filan değil, parke zeminli salonda. Hürriyet, Yeni Asır, Milliyet, Fotospor, Fotomaç, Günaydın, Demokrat Ege, Ege Telgraf, Tercüman ve daha niceleri.

Çok güzel maçlar olurdu, mesela Tercüman’dan Hüseyin Yangır (merhum) muhteşem kaleciydi, topa atlamaz, devrilirdi resmen, ama topu yakalardı, anında. Hemen de telaşla oyuna sokardı.

1967 yılı Yeni Asır Gazetesi futbol takımı İzmir Alsancak Stadı’nda bir turnuva maçı öncesinde sahada, nedense takım 10 kişi, kaleci de var, oysa. 11.kişi fotoğrafı çeken kişi mi, yoksa Foto Dursun, Dursun Özmen mi işte o bir muamma. Gelişigüzel durmuşlar, apar topar. Fotoğrafı İzmir’in yetiştirdiği sanatçı Ali Kocatepe saklamış, Prof. Dr. Erkan Sevinç’e yollamış o da Okan Yüksel’e paslamış.

Sıcak bir İzmir günü, direkt güneşin terlettiği açık tribün, başlarda kasket, şapka. kupa maçı öncesi, sanatçılarla oynanan antrenman maçı. Kimler yok ki kadroda. Şahsıma değer katan Levent Bimen (ayakta, solda başta) elinde ayaklı fotoğraf makinesi ile maça gelmiş. Maçta da koşarken çekecek herhalde. Bakın işte bir onu yapamadım. Hakem olarak çıktığım maçta, yıldız verdim kendime, maç kritiği yazdım, yorum da yazdım, tarafsızlığın alası işte. Keşke bir elimde düdük var iken diğer elimde de fotoğraf makinesi olsa muazzam fotoğraflar yakalardım, zira hepsi önümde oldu, göz mesafesinde. Net. Flu da olamaz.

Kadroda, çektiği fotoğraf dünya 1.’si seçilen Mehmet Ali Okumuş (ayakta sağdan 3.) da yer alıyor. Yıl 1985, Bergamaspor – Menemenspor 3.Lig maçı. İlginçtir maçın hakeminin adı da Mehmet Ali idi, soyadı Akmısır. Hemen yanında Okan Yüksel var, komple gazeteci, muhteşem insan. Top oynarken ve de nasıl oynadığını hiç görmedim ama iyi oynadığı muhakkaktır, hatır için, isim için oynayacak adamlardan da değildir, kendini komik duruma düşürmez, görmedim ama duydum, anlattılar iyi topçu olduğunu. Ali Kocatepe (ayakta sağda en başta), gerçek sanatçılarımızdandır. Reklamcı, grafiker, spor muhabiri, foto muhabiri, polis muhabiri, hepsi topyekûn gazeteci. Spor muhabiri Yüksel Türkoğlu (oturanlardan ortada), Erdoğan Örnek (sağda) Oğuz Örnek’in amcası.

İsimlerin başına usta, üstat, duayen sıfatları koymadım farkındaysanız, ayrım yapamam bana yakışmaz, hepsinin bende ayrı bir yeri vardır. Kaybettiklerimize rahmet diliyorum, şükranla, minnetle, yaşayanlarımıza da sağlıklı ömür diliyorum, iyi ki sizleri tanımışım, iyi ki varsınız. Rekabet de olsa, dostluk vardı insanlık vardı, gazete vardı, gazetecilik, dostluk vardı o zamanlar. Hepsi mazide kaldı, yaşandı, bitti. Maç olan maçta kaldı yani.