Ana Sayfa Gazete Devir TATARİSTAN CUMHURBAŞKANI MİNNİHANOV İZMİR’DE

TATARİSTAN CUMHURBAŞKANI MİNNİHANOV İZMİR’DE

İzmir’e gelen Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türk firmalarının Tataristan’a yaptığı yatırımların 2 milyar doları aştığını belirterek, daha fazla yatırım için Türk firmalarını Tataristan’a davet etti. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise Tataristan’ın yatırım için en cazip bölgelerden biri olduğunu ifade etti.

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, bir çeşit ziyaret ve iş birliği toplantıları yapmak amacıyla İzmir’e geldi. İzmir’de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşen Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, daha sonra İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Burada İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmur Özgener ile bir görüşme gerçekleştiren Minnihanov, ardından İzmir-Tataristan Ekonomik İşbirliği toplantısına katıldı.

“Türk firmalarının Tataristan’a yaptığı yatırımlar 2 milyar doları aştı”

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türkiye ile Tataristan arasında iş birliğine çok önem verdiklerini söyleyerek, “Bu iş birliklerin gelişmesiyle Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında ilişkiler büyüyor. Türkiye’de 18 belediye ile kardeş şehir anlaşmamız bulunuyor. Türkiye ile Tataristan arasında düzenli uçak seferleri yapılıyor. Türkiye, Tataristan’ın önemli bir yurt dışı partneridir. Türk firmalarının Tataristan’a yaptığı yatırımlar 2 milyar doları aştı. Birçok Türk şirketi Tataristan’da başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Türk firmalarına Tataristan tavsiyesi

Tataristan Cumhuriyetinin Rusya Federasyonu içerisinde; otomotiv, petrokimya, elektronik ve tarım sanayisi gibi önemli bir konumu bulunduğunu belirten Rustam Minnihanov, “Türk iş insanlarının bundan sonraki dönemde de Tataristan’a yatırım yaparak önemli projelere imza atacağına inanıyoruz. Türk firmalarına Tataristan’ı Rusya ve Avrasya ekonomik bölgesine çıkış olarak görmelerini öneriyoruz” şeklinde konuştu.

“Tataristan, yatırım açısından en cazip bölgelerden biri”

Toplantıda konuşan İZTO Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise İZTO olarak ülkeler arasından ekonomik, ticari ve kültürel alışverişin arttırılmasında köprü görevi görmekten dolayı memnuniyet duyduklarını söyleyerek, “Tataristan, Minnihanov döneminden en cazip yatırım bölgelerinden biri oldu. Türk yatırımcıların da en çok avantajları nedeniyle Tataristan’ı tercih ediyor. Bugün yapılacak temasların gelecekte imza atılacak önemli işbirliklerine vesile olmasını diliyorum. Daha fazla firmamızın Tataristan’a ilgi göstermesini diliyorum. Bu amaçlar doğrultusunda imzalayacağımız anlaşmayla Türkiye-Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nu kuruyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Shamil Ageev ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası arasında mutabakat zaptını imzaladı. Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, daha sonra İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşmek üzere İzmir Ticaret Odasından ayrıldı.

Tataristan ve İzmir arasındaki bağlar güçlenecek

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve beraberindeki heyetin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i  ziyaretinde Tataristan’ın başkenti Kazan ile İzmir’in kardeş şehir olması için çalışmaların başlatılması kararı alındı.

Başkan Soyer, Tataristan ve İzmir ilişkilerinin geliştirilmesi ve birlikte çalışmak için büyük heyecan duyduğunu söyledi. İzmir’e üçüncü kez geldiğini ve İzmir’e geldiğinde enerji topladığını vurgulayan Rüstem Minnihanov ise Başkan Tunç Soyer’i tanıdıktan sonra İzmir’de topladığı enerjinin iki katına çıktığını belirtti. İzmir’in gelişmesi için yaptığı çalışmalardan ötürü Başkan Soyer’i tebrik eden Minnihanov, Türkiye’nin Tataristan’a yatırım yapan en önemli ülkelerinden biri olduğunu, en yakın zamanda İzmir iş çevrelerini Tataristan’a beklediğini söyledi. 2019 yılının Aralık ayında Kazan’da görüşen Soyer ve Minnihanov eğitimden turizme kadar bir dizi konuda işbirliği kararı almıştı.

Başkan Tunç Soyer ise ticari ilişkilerle beraber iki ülkenin insanları arasındaki bağları güçlendirmek için de çalışmak istediklerini belirterek, “İki ülke arasında aynı zamanda belediyeler arasında deneyim alışverişini sağlamak isteriz. Birbirimizden öğrenebileceğimiz çok şey olduğunu düşünüyoruz. Kardeş şehir çalışmasını başlatmak bunun için çok önemli diye düşünüyorum. İkincisi, ticaretin yanında iki ülkenin gençleri ve çocukları arasındaki ilişkileri spor ve sanat yoluyla güçlendirebiliriz. İnsanlar birbirini tanıdıkça, güvendikçe ticaret de daha hızlı gelişecektir. Burada Tataristan gençlerini ağırlamak isteriz. Bizim gençlerimiz oraya gelir” dedi. Minnihanov ise Tataristan’ın başkenti Kazan ve İzmir arasında kardeş şehir çalışması başlatmak için hemen talimat vereceğini vurg ulayarak, “Kardeş şehir anlaşmasını yaza denk gelirse Tataristan, kışa denk gelirse İzmir’de imzalarız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz