Ana Sayfa Spor Life TEOS MARİNA KÜLLERİNDEN DOĞUYOR

TEOS MARİNA KÜLLERİNDEN DOĞUYOR

Efsaneye göre Zümrüd-ü Anka Kuşu dünya üzerinde yaşanan 3 tufana da tanıklık etmiştir. Anka Kuşu yaşamı boyunca çok şey öğrenmiş ve bu bilgileri tüm çağlara aktaran bir sembol olmuştur. Zümrüdüanka Kuşu “Simurg”, Batı mitolojisindeki karşılığı Feniks’e benzer şekilde 1700 yılda bir kendisini yakar ve küllerinden tekrar doğar.”
Teos Marina kimileri için özgürlük demektir, kimileri için sonsuz bir mavi, komşuluk, dostluk. Yaşar Kemal’in “Karıncanın Su İçtiği” kitabındaki naiflik, paylaşım, iyi niyet, aile olmaktır. Canı gönülden günaydın demektir, kıçtan karada halatın ucundan tutuvermektir, sabah kahvesini, gün batımı içkisini paylaşmaktır. Havuzbaşında kahkahalar, helikopter pistinde Tuna Masters, perşembe günleri sanat, Teos Yelken Kulübü bahçesinde yağmura, güneşe aldırmadan edilen panç sohbetleri, dünya turundan dönen denizcileri dinlediğimiz, eğitim ve atolyeler ile bir okuldur Teos Marina. Çokça mavi, çokça aşk barındırır içinde. Evinizde hissettirir sizi. Yaşadım biliyorum.
Sığacık’ta 21 Haziran 2010 tarihinde faaliyetlerine başlayan TEOS MARİNA , 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir depremi ardından Akdeniz Çanağında bir ilki yaşadı. “TSUNAMİ”
Genel Müdürümüz Sayın Faruk Günlü ile tsunamiden tam bir ay sonra buluştuk. Halkla İlişkiler Sorumlusu Sayın Fulya Meral de tüm güleryüzü ile bizleri karşılıyor ve sohbetimize eşlik ediyor.

O an? Yaşananlar ve yönetici olarak değil, insan olarak hissettikleriniz? Deprem ve tsunami?
Marina ofiste depremi yaşadık. Depremde binalarımız sağlam ve bir katlı olduğu için kaygısız idik ancak uzun sürmesi bizi tedirgin etmedi değil. Telsiz anonsları ile ekipten sıkıntı yok bilgisini aldık. Depremden hemen sonra tüm marina ekibi herhangi bir canlıda yaralanma ve binalarda hasar olup olmadığını tespit etmeye çalıştık. Yaklaşık 8 dakika bu şekilde geçti. Tekne halatlarından gelen kopma sesleri olağan dışıydı. Rıhtımlarda bağlı teknelerin halatı kopup tekneler marina zeminine düşmeye başladı. Marinanın su tesisatları sorumlumuz Hamdi bey, “Sular çekiliyor, tsunami olabilir.” deyince “50-60 santimlik çekilmeler normal, Akdeniz çanağında tsunami hiç yaşanmadı.” diye yanıt verdim. Ancak, marina içinde suyun 2 metre kadar çekilmesi ve bazı bölgelerde marinanın içinde su kalmadığının görülüp teknelerin ve iskelenin zemine oturduğu görüldüğünde, tsunaminin vuracağı anlaşılmıştı.
O an Marina içerisindeki köprü üzerine giderek marinadaki durumu gözledim. Personelime telsiz anonsu ile ilk talimatım, “Herkes kendini güvene alsın, canını kurtarsın.” oldu. Teknelerin halatları kopup kurşun gibi etrafa savrulurken, “Teknelerden uzak durun!” anonsu yaptım. Denizin dibini gördük, tekneler salma üzerine oturdu, F İskelesi zemine oturdu, su yok denizde. Teknelerin kıçları havada asılı kaldı, koç boynuzunu kopartmasın diye halatları kesiyoruz. Hala su yok. Kâbus. Sahil güvenliğin oraya kadar gittik bir baktım ki su yükselerek, iskeleler kırılarak geri gelmeye başladı.

Kişisel olarak sakinsiniz biliyorum. O an sükûnetinizi koruyabildiniz mi?
Evet, sakindim . O anda krizi yönetmek, can güvenliğini sağlayabilmek önemli idi. Uyarmak zorunda olduğum onlarca insan vardı. “Kaçın tsunami geliyor!” diye çarşının içinden herkesi uyarmaya başladım ta ki sağlık ocağına dek. Orada duvarın üzerine çıktım. Baktım su 1,20 cm idi. Su şiddetle geldi ve kaldı. Ofise suyun içinden geri dönerken tek endişem açılan rögar kapaklarından suyun içine bir insanın emilmesi idi. Köprü üzerine yeniden döndüm. Kâbus daha da büyüktü. İskelelerden A gitmiş idi, B , C’nin üzerinde idi, C, D’ nin üzerinde , D’de E’ nin üzerine girmişti. İnanılmaz bir görüntü idi.
Bir Marina Genel Müdürü’nün başına gelebilecek en korkunç an ?
2 yıl önce Marmaris’te bir hortum olmuştu. İçimden “O marinada marina müdürü olmak istemezdim.” diye geçirmiştim. Bir sürü sigorta dosyası, bürokrasi, tutanaklar, raporlar, yeniden yapılanma hepsinden önemlisi yaralanma ve can kaybı riski. O an başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Aklımdan geçenler, kalbimdeki acı. Birileri ölmüş olabilirdi, yaralanmış, boğulmuş olabilirdi. Belki aynı akşam yaşanan doğal afetin sorumlusu tutulup tutuklanıp gidecektim. Gözümün önünde 100, 150 tekne marinanın içinden aktı gitti. O tekneler nereye gidecek bilinmiyor. Çaresizlik hali ile kaldım.
Onlarca soru, çözüm bekleyen yüzlerce tekne. Neresinden başladınız? Bir yardım çağrınızı anımsıyorum. Sakin ve net bir yayındı. Kriz yönetimi doğru başlamıştı.
Deprem üzerinden yarım saat geçmemişti Fulya Hanım ağlayarak bana doğru geldi. “Can kaybı ya da yaralanma var mı?” diye sordum. “Yok.” deyince rahat bir nefes alıp yardım çağrısında bulundum. Sektördeki tüm marinalar birbirimize çok dayanışırız. Omuz omuza yürürüz. Akıl, fikir ve eylem konusunda destek oluruz birbirimize. Rekabet değil, paylaşım. Deniz Turizm Birliği’nin de Yönetim Kurulu üyesiyim. Yaşadığımız afeti anlatıp bir video ile eli halat tutan herkesten yardım çağrısında bulundum. Yardım çağrımızın paylaşılmasını istedim.

Çağrınıza dönüş hızlı oldu mu?
O kadar hızlı dönüş oldu ki, Deniz Turizm Birliği Koordinasyonu ile çok çok hızlı Sahil Güvenlik Komutanlığı, helikopterler, botlar yetişti. Sürüklenen teknelerin Sahil Güvenlik helikopterleri ile yerleri tespit edildi. Sürüklenen 112 teknenin 60 tanesini aynı gece marina içine ulaştırmış idik. Birinci gün sonrası marina dışında hiç tekne kalmadı. Hepsine ulaşmayı ve marina içine güvenle bağlamayı başardık. Kilit olmuş içerdeki tekneleri de çözüp sağlam bölgelere sabitledik. Başıboş gezen hiç teknemiz kalmadı. Gemici ve teknik ekipler yanlarında el fenerleri, alet çantaları, halatlar, botlarla desteğe geldiler. Marina ekiplerimizle büyük bir koordinasyon içinde özveriyle çalışıp enkazımızı kaldırmamızda büyük destek oldular…
Hiç uyumadan krizi yönettiniz.
Sabaha karşı 04.00’te gelecek destek ekiplerini nasıl yönlendireceğimizi konuşuyor idik. Gün aydınlanmadan marinalardan, yelken kulüplerinden, halktan onlarca destek ekibi ulaşmıştı. 150, 200 kişi vardı. Herkesi yeterliliğine göre sınıflandırdık. Hepsiyle iş planı toplantısı yapıp timlere böldük. Her timin başına marinamızdan bir personel verdik. Ofisleri su basmıştı. Bilgisayarlar, telefonlar çalışmıyordu. İlk önce sabah saat 06.30’dan 08.00’e dek deniz üzerinde kopan kablo, hortum, halat, iskele, v.b yüzer katı cisimleri topladık. 08.00-10.00 arası D iskelesini baştan başa kestik, taşıdık. Dışardaki iskeleleri taşıdık. 10:00 – 12.00 civarında tekneleri göndermeye başladık. 14.30’da bütün tekneler sağlam yerlere bağlanmıştı. Ardından fırtına geldi.

Tekne sahipleri ile iletişim zor oldu mu?
Birinci gün yanıt veremedik. Çünkü kriz yönetiyor ve tekneleri kurtarıp sağlama almak üzerine çalışıyorduk. Sorularının yanıtı bizde de yoktu. Belirlemek üzerine çalışmaya başlamıştık. Ön büroyu 24 saat çalışmak üzere kâğıt-kalem ile bahçeye taşıdık. Zorlandık ama, anlayış ile devam ettik. Karşılıklı anlayış. Bizi oldukça güzel ağırladılar tekne sahiplerimiz. Dayanışma çok özel ve anlamlı idi.

Toparlanmada işin ne kadarı bitti?
İşin %99’u bitti. A ve C iskelesinin montajı bekleniyor. Afetin boyutları, kopan iskeleler ve çarpışan, sürüklenen tekneler göz önüne alındığında, marinada can kaybı ve yaralanma olmaması büyük mucize oldu.

Yeni bir tsunamiye karşı bir tedbir aldık mı?
Aynısını yaşasak bir daha bu kaosu yaşamayız. Tedbirlerimizi aldık. Bakımlarımızı hep yaptık, yapmaya devam ediyoruz. 4 bağlantısı olan iskelelerimizi 8 bağlantı ile güçlendirdik. Yerinden oynaması, kopması mümkün değil. Tonozlarda da “Kotra/ Tonoz” dediğimiz ek beton bloklar attık . Her biri 7.5 ton bloklar. Tsunami beton blokları zemini kazıyarak yerlerinden atmış toprağı kazımış. 4 metrelik gel git yerleri kazmış, zincirleri kopartmış.
Tsunami emsali var mı İzmir’de? Tsunamiler öngörülebilir mi?
Son 1000 yıllık geçmişine dayanarak bırakın İzmir’i Akdeniz Çanağı’nda bu büyüklükte bir tsunami yaşanmamış. Marinaların yapımı son 100 yıl içerisindeki dalga rejimlerine, rüzgar rejimlerine ve hava raporlarına göre hesaplanır. Türkiye’nin geçmişinde tsunami olmadığı için hazırlıklı değildik. Kaldı ki tüm marinalarda, önden gelen dalga ve rüzgarlara tehlikelere göre dalgakıranlar planlanır. Kale içinden ve marina arkasından gelen tsunami suyu tabiri caiz ise bizi savunmasız vurdu. Sırtımızdan su ile vurulduk.
Depremin merkez üssüne çok yakın olmamız ve faydaki kırılma yönünün bize doğru bir açıda olması buna etken olmuş olabilir. Sığacık’ın sığ olması sebebiyle su kütlesi sığ alanda daha yıkıcı bir etki yaratmış olabilir. Marinanın bulunduğu nokta salyangozun en iç noktası gibi. Su kütlesi çevresine çarparak anaforlar oluşturup daha yıkıcı bir etkiye dönüşmüş olabilir. Ayrıca belki marina içerisine akan dere olmasaydı, tsunaminin etkisini bu kadar yoğun hissetmeyebilirdik. Bunların hepsine olabilir diyorum çünkü bu olasılıkların hepsinin değerlendirilip test edilmesi bilim insanlarının konusu. Bu konu ihtisas alanım olmadığı için kesin beyanlarda bulunmak istemiyorum.

Bir hasar tespiti yapsak?
Acil Eylem Planı’mızda tsunami yoktu. Böyle bir afeti beklemiyorduk tabii. Bu felaketi kimse beklemiyordu. Biz 2020 yılının ilk dört ayında marinadaki tüm zincirleri yenilememize rağmen zincirlerimiz koptu, iskelelerle birlikte toplamda 100 – 150 ton ağırlığındaki beton tonoz bloklar ana hat zinciriyle birlikte grup olarak suyun şiddeti ile zeminde sürüklendi. Marina içerisindeki gel git anlarındaki suyun akış hızı dehşet vericiydi. Ama bu süreçte soğukkanlı ve akılcı bir şekilde hareket etmeye çalıştık. Hasar o kadar büyüktü ki, o an sadece personelimle bu kadar hasar almış tekneye nasıl müdahale edeceğimizi düşündüm. Hızla batan ya da zarar gören tekneleri öncelikli olarak kurtarmamız gerekiyordu, ama başa çıkabileceğimizin çok üzerinde hasar vardı. Tsunami sırasında 5 tekne battı, 4 tekne karaya oturdu, 112 tekne dışarıya sürüklendi. 6 yüzer iskeleden 4’ünün ve tonoz sistemlerinin büyük kısmı tsunaminin etkisiyle zarar gören Teos Marina, Akdeniz çanağında emsali görülmemiş felaketin yaralarını; ortak akılla alınan hızlı kararlarla krizi yöneterek sarmaya çalışıyor

Marinalarda misafir edilen tekneler?
Olayın ardından ilk 3 gün hasarlı tekneler karaya çekildi. Kara kapasitemizin dolmasıyla bazıları bakım için karadan götürüldü. Hasarsız olan teknelerin sahiplerine diğer marinalarla yapılan iş birliği sayesinde hangi marinanın kaç adet tekneyi ücretsiz misafir edilecekleri sosyal medya hesaplarından duyurularak enkaz kaldırma ve yeniden yapılanma sürecinde teknelerini götürmeleri ve bir süre başka marinada kalmaları önerildi. 30 Kasım’a kadar bu marinalarda ücretsiz konaklama imkânı sağlandı.
Yeniden maviye kavuşan Teos Marina ailesine, Marina Sakinlerine , Sığacık’a, ve illaki İzmirimize geçmiş olsun diyorum. Biliyorum yardım çağrınıza soluksuz koşarak gelenler vardı. Teşekkürlerimizi onlara da iletip , keyifli sohbet için teşekkür ediyorum.
Yardım çağrılarımıza koşarak gelen, gönüllü olarak bize emek ve ekipman desteği sağlayan denizcilik sektöründeki dostlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Milta Bodrum Marina, Setur Marinaları, D Marin Marinaları, IC Çeşme Marina, Marmaris Yacht Marina, Albatros Marina, Teos Yat ve Yelken Kulübü, Güzelbahçe Yat ve Yelken Kulübü, Ali Rıza Mete Urla Yelken Kulübü, Turgutreis Yelken Kulübü, Güzelbahçe Balıkçı Barınağı, Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD), İzmir Sualtı Topluluğu, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Gaziemir Orman İşletme Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Seferihisar Orman İşletme Müdürlüğü, gönüllü dalgıç ve kaptanlar, Hidden Bay Teos Meridian Adventure, Club Resort Atlantis & Maya Otel, NS Yelken Servis, UK Sailmakers Türkiye, Boyes Bodrum Yelken Servisi, Safari Marine, Bear Sailing, Sıtkı Tağmaç Saraçoğlu Dalış Okulu, ODTÜ Okyanus Mühendisliği Araştırma Merkezi, Kolin Armin Elektrik, Kolin Su Bilgi, Kolin Çanakkale Liman, Kolin Dikili Liman, Kolin KL Yapı, Kolin Es Gaz, Kolin Ka Sigorta, Kolin İzmirgaz, Kolin Sefine Tersanesi, Kolin Yeniçeri Özel Güvenlik ve ismini sayamadığımız tüm destek verenlerin sayesinde iyileşiyoruz. Uykusuz, izinsiz, saatsiz, nefes almadan çalışan ekip arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum.
Aynı gün içinde bizim sadece birini bildiğimiz ama 9 kere tekrar eden küçüklü büyüklü tsunami afetinin boyutları, kopan iskeleler, sürüklenen tonlarca ağırlığındaki beton bloklar ve sürüklenen tekneler göz önüne alındığında, Teos Marina Yönetimi, personeli, tekne sahipleri ve misafirlerinde can kaybı ya da en ufak bir yaralanma olmaması en büyük teselli ve çok özel bir mucizedir.
Mavi kalın.

*Havadan çekilen fotoğraflar Ümit Yeşildağ’a aittir.