Ana Sayfa Asklepion Life TÜRKİYE’DEKİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI FARKINDALIĞI

  TÜRKİYE’DEKİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI FARKINDALIĞI

  Bilindiği üzere sindirim dişler yardımı ile ağızda başlar, bu durum ağız ve diş sağlığının fonksiyonel, estetik ve fonetik (konuşma) açısından önemini bizlere gösterir. Dişler alt ve üst çenede besinleri çiğnemek ve öğütmek için birbirleriyle ilişkili bir şekilde çene kemiğine yerleşmiş organlardır. Dişlerin birbirleri üzerinde kayma hareketleri ile besinler kolayca öğütülebilir ve daha kolay sindirilebilir bir hal alır. Beslenebilmenin en temel ögesi olan dişlerimizin gerekli bakım ve özen ile temizlenmesiyle ağız, diş ve ilişkili çevre dokuların sağlığı ve hijyeni sağlanmış olur.

  WHO’nun ve birçok klinisyenin yaptığı araştırmalar bize ağız ve diş sağlığının başta kardiyolojik problemler olmak üzere birçok sistemik rahatsızlıkla ilişkili olduğunu gösteriyor. Ağız bakım ve hijyeninde diş fırçası ve macunun kalite ve niteliği tabi ki önemli ama en önemli unsur doğru fırçalama tekniğidir.

  Birkaç özel durum dışında diş çürüğü oluşması için bakterilerin diş yüzeyine tutunmuş şekere ihtiyaçları vardır. Karyojenik bakteriler dişlerin mineralize yapılarını demineralize ederek diş çürüğüne sebep olurlar. Dişlerin sağ sol arka, üst ve çiğneyici olmak üzere 5 yüzeyi vardır. En etkili fırçalamada dahi dişlerin birbirleriyle temasta olan sağ ve sol yüzeylerinde temizlenme başarısız olur. Bu durum da özellikle diş ipinin önemi çok büyüktür. Diş fırçasının ulaşamadığı alanlara ulaşarak etkili bir temizleme sağlar.

  Diş ipi kullanımı ülkemizde maalesef çok düşük seviyelerde, bu da ağız ve diş sağlığı açısından Türk toplumunu ciddi problemlerle karşı karşıya bırakıyor. Bir hekim olarak doğru fırçalama tekniğini toplumun yüzde 80 gibi büyük bir kısmının bilmediğini üzülerek görüyorum. Dişlerimizin bu önemli görevlerini öğrenmeniz yansıra altı ayda bir düzenli diş hekimi kontrolünü ihmal etmemenizi, günde iki sefer dişlerinizi fırçalamanızı, diş ipi kullanımı ve şekerli gıdaları olabildiğince az düzeyde tüketmenizi temenni ederim.

  Sevgilerle ve güzel gülüşlerle kalın…

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz