Ana Sayfa Organizasyon / Etkinlik Yepyeni Bir Heyecan; Flamingo Kültür Ve Sanat Günleri

Yepyeni Bir Heyecan; Flamingo Kültür Ve Sanat Günleri

Türkiye’nin ilk bağımsız festivali özelliğini taşıyan 1.Flamingo Kültür ve Sanat Günleri Kültürpark’ta gerçekleşti. Bu yıl ilki gerçekleşen festival bundan sonraki yıllarda da çok güzel buluşmalara ortam yaratacağının müjdesini verdi.

11-13 Ekim tarihleri arasında Kültürpark’ta düzenlenen 1. Flamingo Kültür ve Sanat Günleri öncesi Ontur Otel’de bir basın toplantısı yapıldı. Toplantıda İzmir’in geçmişten günümüze birçok renkli festivale ev sahipliği yaptığını dile getiren Genel Koordinatör Prof. Dr. Erkan Sevinç yaptığı konuşmada şunları söyledi;

1.Flamingo Kültür ve Sanat Günleri Kültürpark’ta gerçekleşti. megaplus dergisi 38. sayı

“Bu güzel ve renkli günleri anımsayarak İzmir’imizde her yaştan insanımızın  coşkusunu ve ilgisini çekecek yeni bir festivalin ilk adımlarını atıyoruz. Hem Kültürpark’ı yaşanan bir mekan yapma, hem de doğa/çevre bilincini artırma amaçlı festivalimizin İzmir’in kültür ve sanat yaşamında önemli bir yer tutacağına inancımız sonsuzdur.”

Neden Flamingo?

“Doğadaki nadide kuş türlerinden olan flamingolar da bizler gibi İzmir aşıklısı… İzmir Kuş Cenneti’nde yer alan dünyanın en büyük yapay üreme adasında yaklaşık 20 bin flamingo kuluçkaya yatıyor. Kuşların rahatsız edilmemesi için özel önlem alınan adada kuluçkaya yatan flamingo, beslenme ihtiyacı için yumurtadan ayrıldığında bu görevini kısa süreliğine çiftine devrediyor. Göçen kuşların bir bölgede kuluçkaya yatması ve kışlaması doğal döngü için çok önemli. Sadece orada değil İnciraltı sahilinde bulunan Çakalburnu lagününde de flamingoları görmek olası. Festivalimize lojistik destek veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in “Flamingoların da başkanı olacağım” sözü bir yerde bizlere ilham oldu ve festivalimize artık İzmir’in simgelerinden biri olan flamingo adını verdik.”

1.Flamingo Kültür ve Sanat Günleri Kültürpark’ta gerçekleşti. megaplus dergisi 38. sayı

Yoğun program

Fuar Kültürpark Lozan kapısı girişi kaskatlı havuz yanında resmi açılışı yapılan 1. Flamingo Kültür ve Sanat Günleri’nin ilk gün programında CHP eski İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı ile Sosyolog Engin Önen “Ekolojik Kriz ve İzmir” konusunu ele aldılar. Türkiye’nin ilk bağımsız festivali özelliğini taşıyan 1. Flamingo Kültür ve Sanat Günleri’nin ilk gün programında ayrıca Yılmaz Karakoyunlu, Gözde Yener Birman ve Erhan Özdemir kitaplarını imzaladılar. Festival sahnesinde rock grupları Fokus ve Defans konser verdi. Fotoğraf sanatçıları Esat Erçetingöz ve Kenan Seven’in “Doğa Fotoğrafları Sergisi”nin de yer aldığı festival ücretsiz ve halka açık olması nedeniyle yoğun ilgi gördü. Sivil toplum kuruluşları stantlarına yoğun ilgi sürerken ikinci gün 21. Peron yıllardan sonra ilk kez festival sahnesinde yer aldı.

1.Flamingo Kültür ve Sanat Günleri Kültürpark’ta gerçekleşti. megaplus dergisi 38. sayı

1979 Eurovision elemelerinde birinci olan “Seviyorum” adlı şarkıyı seslendiren grup İsrail’le diplomatik ilişkiler nedeniyle Türkiye yarışmadan çekildiği için ülkemizi temsil edememişlerdi. Müziğe ara verip tahsillerini sürdüren grup birkaç sene önce tekrar bir araya geldi ve “Sanki Hep Buradaydık” albümünü çıkardı. Grup davulda diş hekimi Erden Erdem, basta Genel Cerrahi Uzmanı Gökhan Akçay, gitarda Prof.Dr.Haluk Öztekin, tuşlu çalgılarda Andreas Wildermann, keman ve viyolada İzmir Devlet Senfoni Orkestrasından emekli Alp Gültekin ve vokalde eczacı teknisyeni Ahmet Safa İkis’den oluşuyor.

1.Flamingo Kültür ve Sanat Günleri Kültürpark’ta gerçekleşti. megaplus dergisi 38. sayı

Azerbaycanlı piyano sanatçısı İdlin Arshinova’nın resitali de unutulmazlar arasına girdi. 1. Flamingo Kültür ve Sanat Günleri kapsamında ayrıca fotoğraf sanatçısı Esat Erçetingöz yönetiminde İzmir Kuş Cenneti’ne fotoğraf meraklıları için ücretsiz araç kaldırılarak “fotosafari” yapıldı. Ragıp Taranç’ın “9/8 Zenne” filminin galası gerçekleştirildi.

1.Flamingo Kültür ve Sanat Günleri Kültürpark’ta gerçekleşti. megaplus dergisi 38. sayı

1.Flamingo Kültür ve Sanat Günleri’nin final gününde ise Okan Yüksel, HüseyinYurttaş, Gülşah Çeliker ve Yusuf Alper kitaplarını imzalayıp okurlarının sorularına yanıt verdiler. Prof.Dr. Mehmet Sıkı’nın “Kuş Cenneti ve Flamingolar” konferansı sonrası festival Evrim Özkaynak’ın akustik konseri ile sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz